Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tags: ,

10 faktov o imunite, ktoré by ste mali vedieť

Zdieľať

Existujú rôzne spôsoby, ako posilňovať imunitu. Buď prírodnou cestou alebo doplnkami, pohybom a dostatočným spánkom. Viete prečo je dôležité mať v poriadku tráviaci systém a črevá? Viete ktoré potraviny sú dôležité na posilnenie imunity? Pozrite si nasledujúcich 10 faktov, ktoré by ste o imunite mali vedieť.

1. Imunitný systém pracuje nonstop

Niektorí sa mylne domnievajú, že imunitný systém začína pracovať len vtedy, keď organizmus bojuje s nejakou chorobou. Imunitný systém sa vyvinul ako reakcia na vonkajšie prostredie so snahou prežiť. Tak, ako ostatné orgány a systémy v tele (dýchací, srdcový), aj imunitný funguje nonstop. Podieľa sa na trvalej kontrole vnútorného prostredia organizmu a o svojich zisteniach informuje ostatné orgány a sústavy. Ak sa objaví patologický proces a imunitný systém nedokáže bojovať s patogénmi vtedy prichádza choroba.

2. Imunitný systém je vrodený a získaný

Rodíme sa s vrodeným imunitným systémom, ktorý sa označuje ako nešpecifická imunita. Dieťa je vďaka nemu hneď po narodení schopné brániť sa proti bakteriálnym infekciám. Je to vďaka protilátkam, ktoré získalo od matky cez placentu, ale aj vďaka geneticky zabudovanému systému. Adaptívny (špecifický) imunitný systém získava človek počas svojho života, ako reakciu na podnety, s ktorými sa telo počas života stretne. Označuje sa ako špecifický, pretože na rozdiel od nešpecifického (vrodeného) je zameraný voči konkrétnemu patogénu, čím zabezpečí definitívne zneškodnenie.

3. Imunita sídli v črevách

Už starogrécky lekár Hippokrates tvrdil, že „každá choroba začína v črevách“. Tráviaci trakt spracúva najväčší počet podnetov z vonkajšieho prostredia. To je dôvod, prečo sa hovorí, že imunita sídli v črevách. Črevá sú súčasťou slizničného imunitného systému, ktorý tvorí až 70% imunity dospelého človeka.

črevá

4. Pravidelná konzumácia prebiotík a probiotík vedie k nastaveniu rovnováhy v čreve

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri užívaní v primeranom množstve poskytujú telu zdravotný benefit – rovnováhu črevne mikloflóry (okrem ďalších látok, akými sú laktobacily, bifidobaktérie). Probiotiká v strave nájdeme v potravinách: kefír, acidofilné mlieko, kyslá kapusta, jogurt obohatený o živé kultúry, zrejúci syr, bryndza, pickles (kvasená zelenina), kombucha, tempeh, natto, miso. Prebiotiká sú látky, ktoré pochádzajú z určitých druhov sacharidov, ktoré črevo nedokáže stráviť. Stávajú sa živinami pre baktérie žijúce v tráviacom trakte. Prebiotiká sa nachádzajú v potravinách s vysokým obsahom vlákniny: strukoviny, viaceré druhy ovocia a zeleniny, obilné zrná, semienka, orechy, ovsené vločky, celozrnné cestoviny, cesnak, cibuľa.

5. Najväčší nepriatelia imunity v strave

Spôsob stravovania výrazne ovplyvňuje náš imunitný systém. Najväčšími nepriateľmi našej imunity sú:

  • nedostatok makroživín (komplexné sacharidy, bielkoviny, tuky)
  • nedostatok vitamínov a minerálov
  • nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov
  • priemyselne spracované potraviny
  • nadmerný príjem alkoholu

6. Dôležité vitamíny pre našu imunitu

Vitamínový doping pre náš imunitný systém by mal obsahovať vitamíny A, vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín D3. Zdrojom vitamínu A sú mrkva, žlté ovocie a zelenina, rybí tuk, vajíčka, mlieko, mliečne výrobky a pečeň. Vitamíny skupiny B (predovšetkým B6, B12) pomáhajú podporovať činnosť bielych krviniek. Nájdeme ich v syroch, mlieku, mäse, sardinkách, droždí, banánoch, obilných klíčkoch a kyslej kapuste. Vitamín C je jeden z najznámejších bojovníkom proti infekciám. Vitamín C sa dlhou a nešetrnou tepelnou úpravou znehodnocuje, preto napríklad paradajku, papriku, kel, brokolicu varte len krátko alebo v pare. Vitamín D3 zvyšuje odolnosť voči nachladnutiu a chrípke. Výborným zdrojom sú okrem tučnejších rýb aj vaječný žĺtok, huby, droždie, kakao, avokádo, kokos.

7. Dôležité minerály pre náš imunitný systém

Selén spolu so zinkom chránia telo pred škodlivými vplyvmi, bojujú proti vírusovým aj bakteriálnym infekciám, posilňujú imunitu a obnovujú tkanivá. Bohatým zdrojom selénu sú ryby, orechy, vnútornosti, obilniny, avokádo, mliečne výrobky, šošovica. Zinok sa prirodzene vyskytuje vo veľkom množstve potravín. Potrebujete doplniť zinok? Siahnite po teľacom mäse, syre, tekvicových semienkach, hubách či karfiole.

8. Bylinky, ktorými posilníte imunitu

Bylinky sú odpradávna prírodné liečiví na mnohé neduhy. Dajú sa používať zvonka – ako masť, olej, ale aj zvnútra – čaj, korenie. Bežne mnohé bylinky, ktoré disponujú silnými antivírusovými účinkami používame v kuchyni – bazalka, šalvia, oregano, baza. Menej známe sú napríklad Astragalus membranaceus – kozinec blanitý, ktorý má silné protizápalové účinky. Pre silné účinky sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, ľuďom s autoimunitnými ochoreniami. Ďalšími bylinkami, ktoré môžu posilniť imunitu sú kadidlovník, čajovník, škorica, klinčeky, rozmarín, oregano, tymian, levanduľa.

bylinky

9. Okrem stravy je dôležité aj cvičenie. Ako a koľko cvičiť?

Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) by sme sa mali venovať aeróbnej činnosti 2 a pol hodiny týždenne, môže ísť aj o svižnú chôdzu. Pri chôdzi v strednom tempe zvládnete za polhodinu približne 3- až 4-tisíc krokov. Druhou možnosťou je 75 minút v týždni intenzívneho tréningu, aktivita vysokej intenzity. Treťou možnosťou je kombinácia mierneho a dynamického pohybu tak, aby to vychádzalo na približne 75 až 150 minút za týždeň.

10. Stres je najväčší zabijak imunity

Chronický únavový syndróm, dlhodobý smútok, úzkosť, intenzívny stres, klinicky preukázaná depresia sú stavy, ktoré môžu zapríčiniť rozvrátenie imunitného systému. Imunita, psychika a hormóny v tele sú výrazne prepojené. Napríklad melotonín – hormón, ktorý reguluje spánok, bdelosť a spánkový rytmus. U ľudí, ktorí trpia depresiami sa hladiny melotonínu znižujú, čo vedie k zhoršovaniu funkcie týmusu. Týmus je dôležitý, pretože sa v ňom vyvíjajú T-lymfocyty zodpovedné za správnu funkciu imunitného systému. Preto je potrebné venovať pozornosť aj stresu a znižovať zdravotné riziká, ktoré z neho vyplývajú.

 

Zdroj: Katarína Chomová: Ako posilniť imunitu

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”