Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

3 tipy ako vyťažiť maximum zo zmeny času

Zdieľať

Už pár dní fungujeme v letnom čase. Dni sú dlhšie. Pre kohokoľvek s tradičným pracovným režimom to znamená, že už nie je tma, keď sa odchádza z práce. S príchodom jari a letného času môže viac slnečného žiarenia pomôcť zlepšiť našu náladu. Čo robiť, aby sme z týchto jarných dní a zmeny času vyťažili maximum? 

Podľa profesorky na Chicagskej univerzite a predsedníčky vedeckej poradnej rady Sleep Number Eve Van Cauter tým, že mnohí pracujú z domu, majú flexibilnejšie časové rozvrhy, ľahšie sa prispôsobia zmenám času ako inokedy. Či už patríte k tým, ktorí sa tejto zmene prispôsobujú rýchlo alebo nie, je dobré vedieť, že slnečné žiarenie má vplyv na to, ako sa cítime.

Výskumy (1) dokazujú, že vystavenie sa slnečnému žiareniu aktivuje neurotransmiter serotonín, ktorý súvisí s posilnením nálady a pocitu upokojenia a sústredenia. Ak sú hladiny serotonínu nízke, vzniká riziko depresie. To isté platí aj pre vitamín D, ktorý má vplyv na naše duševné zdravie. Slnečné žiarenie môže zvýšiť jeho hladinu.

Využite dlhšie dni na pozitívne očakávania

Akonáhle sa zmene času prispôsobíte, využite tú hodinu slnečného žiarenia navyše a naplánujte si aspoň jednu vonkajšiu aktivitu. Prechádzka po obede, ktorú si spríjemníte obľúbenou hudbou či podcastom alebo si naplánovať, že tentokrát si e-maily vybavíte počas pobytu na balkóne.

balkón-práca

Pohybujte sa viac vonku

Neustály pobyt v interiéri počas zimy je na čase zmeniť na pobyt vonku. Či už sa rozhýbete behom, bicyklovaním alebo obyčajnou prechádzkou, je na vás. Všetci dobre vieme, že aktívny pohyb je potrebný pre naše zdravie. Ak klasické cvičenie vonku vám veľmi nevonia, tak sa zamerajte na práce okolo domu, záhradkárstvo. Jar je ideálnym obdobím na tvorbu kvetinových a úžitkových záhonov. Pusťte sa do jarného upratovania. Teplejšie počasie láka k úprave nielen interiéru, ale aj vonkajších priestorov.

práca v záhrade

Vezmite si obed alebo večeru vonku

Vonku sa otepľuje. Ak máte tu možnosť, urobte si piknik na svojom dvore, na blízkom priestranstve či balkóne. Nemusíte pripravovať toho veľa, stačí rýchly snack, ktorý viete zobrať so sebou a na vzduchu, vonku v prírode vám bude špeciálne chutiť. Nechajte rutinu rutinou a po výdatnom obede alebo večeri si doprajte prechádzku. Pobyt, hoci len polhodinový, strávený vonku na čerstvom vzduchu urobí veľké zmeny v nálade a pomôže odbúrať jednotvárnosť dňa. Vonkajší pobyt spojte so zábavou, a to nielen rodiny s deťmi. Púšťajte si bubliny, urobte si preteky či vytvorte prekážkové dráhy a podobne. Spríjemníte si chvíle strávené vonku.

piknik vonku

(1) Sunshine, Serotonin, and Skin: A Partial Explanation for Seasonal Patterns in Psychopathology?
Randy A. Sansone, Lori A. Sansone, Innov Clin Neurosci. 2013 Jul-Aug; 10(7-8): 20–24. Published online Jul-Aug 2013. PMCID: PMC3779905
Foto: pexels.com
Zdroj: healthline.com
Štítky

Mohlo by sa vám páčiť