Čo si dávate na parapet? Ako ho upravujete? Okenný parapet je často miestom, ktoré je podceňované a málo využívané. Pritom existuje mnoho spôsobov, ako ho skrášliť, aby vynikol v interiéri. Už dávno neplatí, že okenný parapet je len miestom pre izbové rastliny. Jeho využitie a význam v interiéri môže byť oveľa rozmanitejší. Pozrite si tipy, s ktorými určite dáte šancu tomuto priestoru.
To isté, čo sa dá robiť s doplnkami na skrinkách, poličkách či stoloch, je možné aj na parapete. Parapet poskytuje skvelý priestor na vystavenie obľúbených vecí, bytových doplnkov a dekorácií. Samozrejme, ak vám v priebehu dňa treba vetrať a manipulovať s oknom, treba to brať do úvahy a veci, ktoré chcete mať vystavené, prispôsobte týmto možnostiam.
Pri zariaďovaní parapetu sa riaďte skôr pravidlom, aby veci na ňom položené boli v asymetrickom rozložení. Napríklad spôsobom, že knihy, rastliny či sviečky umiestnite v jednom rohu, v zhluku. Akýkoľvek nerovnomerný a nepravidelný tvar bude pôsobiť zaujímavo.
Pozrite sa na tento minimalistický tip
Na parapetnej doske pekne vyniknú aj stolové lampy, či už sa jedná o dizajnové kúsky alebo obyčajné funkčné zdroje svetla v miestnosti. Večer vám vytvoria príjemnú atmosféru, cez deň pôsobia v okne ako výstavné kusy. Ak nemáte stolovú lampu, vyložte do okna lampáš alebo svietnik.
Ak máte radšej jednoduchosť a pokojné zátišie, vyhnite sa rôznym kombináciám farieb. Vyberte si jednu farbu a jemné tvary. Napríklad jednu – dve vázy v rovnakej farbe a pridajte už len sviečku alebo rastlinu. Jednotný farebný tón vytvorí harmóniu a pokojné zátišie, ktoré nebude mať rušivý charakter v priestore.
Pri zariaďovaní parapetu si zvoľte jednu veľkú vázu alebo väčšiu rastlinu a ostatné doplnky už len menšie a v primeraných zhlukoch. Umiestnením dominantného prvku na parapete zabránite tomu, aby parapet pôsobil jednotvárne.
Sú rastliny, ktorým neprekáža denné svetlo, prípadne teplo, ktoré vytvára zdroj tepla pod parapetnou doskou. Treba si len zvoliť vhodné rastliny a vaša zbierka zelene nádherne vynikne na parapete.
Mohlo by vás zaujímať, ako vniesť viac zelene do interiéru.
Pri výbere rastlín sa zamerajte na to, na ktorej svetovej strane máte orientované okno a teda aj parapet, aby ste predišli tomu, že budete musieť izbové rastliny obmieňať veľmi často.
Alebo to vyriešte tak, že umiestnite na parapet niekoľko váz, do ktorých nemusíte dať čerstvé kvety, ale postačia aj konáre alebo vetvičky. Práve pri rastlinách si môžete dovoliť to, že ich bude na parapete veľa. Považujú sa za jediné povolené doplnky, ktorých môže byť plný parapet.
Ak ste vášnivý zberateľ alebo len radi si prinášate suveníry z dovolenky na pamiatku, parapet vám môže poslúžiť aj v tomto smere. Parapet je ideálnym miestom na vystavenie zbierok, drobností, maličkostí a zberateľských predmetov, ktoré nechcete mať založené niekde hlboko v krabici, ale práve naopak, neustále na očiach.
Holandský magazín Wonen&Co robil prehľad, ktoré veci sa vyskytujú najčastejšie na parapete. Patrili tu: rastliny, vázy, aranžmány, knihy, sviečky, svietniky, lampáše, stolová lampa, ale aj vankúše, podušky či kožušiny.
V kuchyni sa na parapete často objavujú dózy, bylinky a rastlinky, riad, dosky na krájanie, kuchárske knihy a podobne.
Mohlo by vás zaujímať: 7 miest v kuchyni, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
Zohľadnite svoje možnosti, ak máte tmavý byt, nie je treba zaplniť parapet vecami, aby sme zbytočne neblokovali vstup svetla do interiéru.
Niektorí šťastlivci majú doma hlboký, široký a pomerne nízky parapet, ktorý doplnením vankúšov, podušiek a niekoľkých kožušín môže vytvoriť príjemnú okennú sedačku s krásnym výhľadom. Vedeli by sme si predstaviť vychutnávať si šálku rannej kávy na tomto parapete. Aj vy?
V prípade menších bytov sa občas stáva, že využitie parapetnej dosky môže byť aj ako nočného či príručného stolíka. V tomto prípade nejde len o priestor na vystavenie vecí, ktorými sa chceme pýšiť alebo mať na očiach, ale aj tých, ktoré potrebujeme mať po ruke.