Dnešná doba je nesmierne zameraná na výkon. Občas akoby nás chceli všetky úlohy prevalcovať. Ako si s tým poradiť a zvládnuť to s nadhľadom?
Počas živého vysielania na našom instagramovom profile sme sa s Jankou z @oaza.inspiracie rozprávali o tom, ako zvládnuť a prežiť s nadhľadom dobu zameranú na výkon. V úvode spomenula svoje vlastné skúsenosti s vyhorením.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Mňa milovaná práca prestávala baviť a tešiť. Na materskú som už odchádzala ako vyhorená. Vyhorenie sa u mňa prejavovalo nesmiernou únavou, vyčerpanosťou a doslova mi bolo všetko jedno. Zrazu som už nebola tou učiteľkou, ako predtým.“
Janka ďalej so svojím príbehom pokračuje: „Čítala som knihy, a tak som sa regenerovala psychicky. Hospitalizácia pred pôrodom bola doslova pre mňa požehnaním. Potom som však druhýkrát vyhorela už ako mama… Myslím si, že čokoľvek, čo robíme príliš, nech to akokoľvek milujeme, nech nás to akokoľvek teší a napĺňa, tak nás to môže doviesť k vyhoreniu.“
My ženy máme jedno spoločné, a to je cyklus. Počas mesiaca sa nám striedajú fázy, kedy sme plné energie a máme jej na rozdávanie a kedy naopak potrebujeme zvoľniť. Avšak každá z nás to má inak. Každá z nás žije a funguje v inom prostredí, za iných okolností. Práve preto platí, že dynamickú fázu, kedy máme akoby tej energie na rozdávanie, prežíva vyrovnaná žena úplne inak, ako tá, ktorá si napríklad prechádza vyhorením.
Z toho dôvodu je dobré venovať sa samej sebe. Pozorovať sa, počúvať samú seba a svoje pocity, vnímať sa a podľa fáz si viesť denník. Zapisovať si pocity, ktoré počas jednotlivých fáz prežívame, aby sme lepšie dokázali nájsť rovnováhu a riešenie problému, ktorý nás trápi.
Ženský časový manažment nám môže pomôcť predísť vyhoreniu, pretože nám umožňuje rešpektovať samú seba, pozorovať sa a neísť proti sebe.
9 chýb, ktorým by sa pri manažovaní času mala vyhnúť každá žena
Náš cyklus sa skladá zo štyroch fáz. Ku každej z nich pristupujeme inak a správame sa inak. Máme rozličné prejavy smerom k svojmu okoliu i k samým sebe. Máme iné potreby. Z hľadiska časového manažmentu sú techniky, ktoré sú vhodné pre jednotlivé fázy a môžu nám tak pomôcť zvládnuť ten náš cyklus, každodenné povinnosti a teda aj v širšom význame dobu zameranú na výkon s nadhľadom. Nie je to však pravidlom. Život je život a mnohé veci si nemôžeme len tak „nalinajkovať“. Nasledujúce techniky môžeme vnímať ako inšpiráciu.
V dynamickej fáze (nabieha po skončení krvácania) máme zvyčajne najviac sily aj energie. Vtedy je ideálne si naplánovať projekty, najnáročnejšie veci a úlohy, pretože vtedy s ľahkosťou urobíme aj tie najťažšie veci.
Ideálnou technikou je „najprv zjedzte žabu“, to znamená – robím najprv to najťažšie. V dynamickej fáze aj tú najťažšiu úlohu urobíme s úplne iným elánom a nasadením akoby to bolo v inej fáze.
Vo fáze prejavu (okolo ovulácie a pár dní po ovulácii) môžeme cítiť, že nevieme čo skôr, môžeme pociťovať pretlak informácií. Vtedy je ideálne urobiť si krátky brainstorming. Sadnúť a spísať si, čo dnes chcem stihnúť, všetko, čo mi prechádza mysľou a podľa toho triedim úlohy podľa dôležitosti.
V kreatívnej fáze (známa ako PMS, teda pred menštruáciou) je vhodné venovať si aspoň 10 minút a premýšľať nad témou, ktorú máme neustále v podvedomí. Nápady, ktoré prichádzajú si spísať postupne. Je dôležité venovať si čas pre seba, pomáha dokonca zmeniť prostredie a dať všetky nápady na papier. V čase, keď na to budem mať aj dosť síl a energie, ich budem vedieť skvele zrealizovať.
Vo fáze rozjímania (menštruácia) sa odporúča čo najviac oddychovať. Vtedy je dobré praktizovať techniku – špecifikovať si len jednu úlohu, ktorú chcem zvládnuť, netlačiť na seba.
Nie každá z nás si môže dovoliť počas fázy rozjímania spomaliť. Práca a okolnosti neprihliadajú na to, v akej fáze práve sme. Ak žena nemá možnosť plánovať si svoje aktivity a úlohy, je ideálne, aby si manažovala aspoň čas pred a po práci. Postačia maličkosti. Napríklad neplánujem si návštevy v čase, keď viem, že sa v danej fáze necítim dobre, zvyknem byť nepríjemná. Nenútim sa do úloh, na ktoré momentálne nemám silu – napríklad sa nepustím do umývania okien :). Netlačím sa do niečoho.