Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Chcete si uľahčiť chod domácnosti? Zaobstarajte si sušičku!

Zdieľať

Dlho som tomuto spotrebiču v našej domácnosti odoláva. Nakoniec, ako to viacerí poznamenajú po kúpe, som sa pýtala samej seba, prečo sme ju nemali už skôr. Výberu sušičky predchádzalo pár krokov, s ktorými by som sa rada podelila. Možno vám pomôžu, ak takisto uvažujete nad kúpou tohto spotrebiča.

Dôvody kúpy sušičky

Dôvodov, prečo sme sa rozhodli kúpiť sušičku do domácnosti bolo hneď niekoľko. Pri štvorčlennej rodine sa množstvo bielizne hromadí neúmernou rýchlosťou (isto to mnohí poznáte). Predtým som bielizeň vešala na balkóne, kde mám natiahnuté šnúry a ak bolo treba (čo bolo dosť často), tak sa zišiel aj samostatne stojaci sušiak na bielizeň.

Počas jesenných mesiacov nestíhalo oblečenie dostatočne vyschnúť, takže bolo treba veci z balkóna pozbierať a vo vnútri v byte rozmiestniť po radiátoroch a sušiakoch. Týmto spôsobom sa nám len zvyšovala vlhkosť v byte, čo nebolo veľmi príjemné a čoraz viac sme museli zápasiť s dopadmi zvýšenej vlhkosti v byte.

Časom mi boli zistené rôzne typy alergií, čo už len potvrdilo, že je čas. Čas na kúpu spotrebiča, o ktorom som si myslela, že ho nepotrebujem a teraz keby sa ma niekto opýtal, nech si vyberiem jeden spotrebič z domácnosti, tak by to bola práve sušička.

sušička bielizne

Aké kritériá boli pred kúpou sušičky podstatné

Píšem to z vlastnej skúsenosti. Každý máme iné podmienky, či už priestorové alebo finančné. Pri výbere sušičky sme postupovali takto:

 1. Urobili sme si prehľad v niekoľkých obchodoch, aby sme zistili, čo je vlastne dostupné na trhu.
 2. Pred samotným nákupom si osobne rada pozerám a vyhľadávam recenzie. Či už u svojich známych alebo na internete. Existujú stránky, ktoré sa venujú len testovaniu a recenziám. Napríklad táto.
 3. Po tom, keď sme už mali predstavu, čo asi na trhu je, stanovili sme si finančný strop. Je potrebné zhodnotiť si svoje finančné možnosti, koľko sme ochotní investovať.
 4. Následne sme sa zamerali na to, čo vlastne chceme a potrebujeme pre našu domácnosť. Je iné, keď v domácnosti žijú dvaja (postačí kapacita bubna do 7kg) alebo piati a viacerí (tu sa už hodí kapacita bubna nad 9kg).
  • V našom prípade bolo pre nás podstatné:
   • Rozmery, pretože máme byt s malou kúpeľňou, čiže sušičke som potrebovala vytvoriť priestor v kuchyni pri ostatných spotrebičoch. Výrobcovia odporúčajú zachovať ešte približne 15 cm vzadu a cca 5 cm po stranách (pri jednotlivých modeloch sa to líši) len treba na to prihliadať a netreba na to zabúdať.
   • Energetický štítok, podľa ktorého viete, koľko spotrebuje sušička energie a ako efektívne suší. V rámci štítku bola pre mňa dôležitá informácia aj to, aká je približne dĺžka sušenia a úroveň hluku v dB.
   • Programy, ktorými sušička disponuje. Bielizeň je z rôznych materiálov a takisto ako pri praní aj pri sušení sa odporúča sušiť bielizeň rovnakého materiálu.

Prečítajte si, ako si poradiť s organizáciou v domácnosti

Sušička ako skvelý pomocník v domácnosti

Nakoniec sme sa rozhodli pre kondenzačnú sušičku so zbernou nádržkou, do ktorej počas sušenia steká voda. Inak, túto vodu využívame tak, že ju nevylievame a dolievame do splachovacej nádoby vo WC, čím sa snažíme aj kvázi „odpad“ využiť v prospech chodu domácnosti. Filter, ktorý zachytáva prach a nečistoty pravidelne čistíme, takmer po každom sušení.

Čo na sušičke oceňujem okrem dôvodov, kvôli ktorým sme sa rozhodli pre jej kúpu? Určite dostatočný výber programov na sušenie bielizne, a to základné ako sú bavlna, syntetika, vlna, ale aj možnosti ako suchá bielizeň na žehlenie, suchá bielizeň, suchá bielizeň extra a ďalšie. Pri výbere programu, sušička ukáže požadovaný čas, ale ten sa podľa vlhkosti bielizne môže skrátiť a väčšinou sa aj skráti. Keď sušička dosuší a ja momentálne nie som pri tom, zvykne automaticky bubon otočiť dvakrát, trikrát šaty v sušičke. Zvuk, ktorý sušička vydáva, je vhodný aj na nočné sušenie, dokonca pre niekoho ako zvukoterapia :).

Obrovským bonusom je to, že aj keď sa vyperie oblečenie, v ktorom bola napríklad papierová vreckovka, tak sušička ju zachytí a nemusíte oblečenie odznova dávať prať alebo sa trápiť so zvyškami servítky.

S čím treba rátať? Určite s tým, že ak máte viac vecí rôznej hrúbky, tak nie všetko vyberiete zo sušičky maximálne suché. Môže sa stať, že v záhyboch alebo v hrubších častiach oblečenia (napríklad pri rifliach) nemusí dôjsť k úplnému presušeniu.

Foto: pexels.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť