Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Chcete teplú domácnosť? Takto to vyzerá pri zatepľovaní domu

Zdieľať

Aj napriek tomu, že na zatepľovanie si zväčša objednávame skúsenú firmu, je vhodné, aby sme ako majitelia domu o zatepľovaní niečo vedeli. Zatepľovanie domu je veľmi náročné najmä preto, že si vyžaduje skutočnú zručnosť a precíznosť. Nie je také jednoduché, ako na prvý pohľad vyzerá.

Na to, aby sme boli vo finále spokojní, je dôležitý výber:

 • správneho izolačného materiálu, pretože niekde môže viac vyhovovať polystyrén nikde striekaná, či fúkaná izolácia. Záleží to od viacerých faktorov.
 • skúsenej firmy, ktorá sa špecializuje na zatepľovanie domov. Ak chceme, aby táto investícia dosahovala požadovaný výsledok, je lepšie obrátiť sa na odborníkov.

Prinášame niekoľko bodov, aby sme pred zateplením aspoň vo všeobecnosti vedeli, ako by malo vo väčšine prípadov prebiehať:

1.Pred samotným zateplením sa odstraňuje vlhkosť, kontrolujú sa okná, dvere (v niektorých prípadoch aj menia), odstraňujú sa konštrukčné nedostatky budovy, alebo domu.

2. Odmeria sa všetko, čo sa len dá. Na to, aby nám mohli vypočítať koľko materiálu budeme potrebovať a hlavne koľko nás zatepľovanie bude stáť, je nutné, aby sme poznali konkrétne rozmery stien, ktoré ideme zatepľovať.

3. Odborníci vyberú správny druh materiálu. Keďže každý dom je iný, jedinečný, netreba sa tvrdohlavo riadiť len tým, čo nájdeme na internete. Samozrejme je iné nazbierať inšpiráciu, na tom nie je nič zlé, avšak je dobré si nechať poradiť.

Vždy sa potrebujeme dohodnúť s odborníkmi. Oni sa musia pasovať s výberom najvýhodnejšieho zateplenie pre daný objekt. Tiež určia, akým spôsobom bude prebiehať zatepľovanie strechy. Je veľa faktorov, ktoré vplývajú na priebeh zatepľovania.

4. Prinesie sa potrebný materiál. V niektorých prípadoch, ako je napríklad zateplenie za pomoci fúkanej izolácie, je možné, že do niekoľkých hodín budeme mať potrebnú plochu hotovú. Samozrejme je to individuálne, všetko záleží od veľkosti objektu, prístupnosti plochy a podobne.

Zatepľovanie by malo prebiehať podľa konkrétnych noriem.

Od roku 2021 by mala byť odporúčaná hrúbka izolácie na:

  • Plochej streche ….minimálne 33 cm.
  • Fasáde ……………minimálne 20 cm.
  • Šikmej streche …. minimálne 33 cm.

Kladiete si otázku, či vôbec dom zatepliť? Ak budete čítať ďalej, možno Vám pomôžeme správne sa rozhodnúť.

zateplený domAk máme správne zateplený dom, plní rovnako estetickú aj praktickú funkciu.

Zateplený dom napríklad:

  • Znižuje únik tepla. Keďže na to, aby sme mali v pohodlí nášho domova teplo, je potrebné aby sme kúrili. Zateplený dom nám pomôže toto nadobudnuté teplo udržať. Keďže pred tým nespotrebované (uniknuté) teplo, nebudeme vyrábať, šetríme rovnako peniaze, aj životné prostredie.
  • Zvyšuje životnosť stavby. Jednou z funkcií, ktorú nám ponúka správne zateplenie je rekonštrukcia a ochrana nosnej konštrukcie domu. Zateplenie obmedzuje vplyv poveternostných podmienok, má pozitívny vplyv na statiku stavby .
  • Znižuje dosah vonkajších zvukov. Kvalitné zateplenie by malo docieliť aj to, že zabraňuje aby vonkajšie zvuky v úplnosti prenikali do našich obývačiek. Ak chceme ešte lepšiu izoláciu zvuku, môžeme staviť na kvalitné vonkajšie rolety. Tým zvyšuje komfort bývania.

Rada na záver

Ak sa bojíte, či sa Vám zatepľovanie oplatí, poraďte sa s odborníkmi. Tí majú zväčša v ponuke bezplatnú obhliadku objektu a určite vám správne poradia.

Je to ako so všetkým v živote. Pokiaľ nevieme, do čoho ideme, môžeme prežívať neistotu. Ale dobre pripravený a prevedený projekt v konečnom dôsledku zlepší kvalitu nášho života.

Foto: pixabay.com

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť