Zobrať do ruky knihu a dočítať rozčítané kapitoly alebo sa pustiť do úplne novej knižky. Pre niekoho ideálny program počas daždivých dní, či dlhých jesenných večerov. Prinášame vám knižné tipy, ktoré vám spríjemnia tieto chvíle.
Dva knižné tituly majú spoločné to, že za ich tvorbou stoja a v jednotlivých príbehoch vystupujú silné a odvážne ženy. Keďže v súčasnosti sa mnohí z nás nachádzajú v ťažkých životných situáciach, tretí titul prináša povzbudzujúce myšlienky do každodenných chvíľ.
Október je mesiacom úcty k starším, preto začíname tipom na knihu s názvom Niekde ku koncu. Autorkou je britská spisovateľka a editorka Diana Athill, ktorá píše o starobe s ľahkosťou, štipkou noblesy a elegancie, bez akéhokoľvek zľahčovania rôznych životných situácií.
Athill napísala túto knihu vo veku 89 rokov a bola to jej piata kniha zo siedmich. Autorku by sme dnes označili slovami „akčná žena“. Pracovala 50 rokov ako redaktorka a editorka vo vydavateľstve a do dôchodku odišla ako 75-ročná.
Autorka píše o vzťahoch, náboženstve (viere, či skôr osobnom ateizme), bezdetnosti, ťažkých životných chvíľach, ale aj o radostiach zo života a slastiach. Na svoj vek veľmi odvážne a úprimne píše o sexuálnej téme.
Ak hľadáte nejaké rady ako zvládnuť starobu s ľahkosťou, tak ich nehľadajte.
„Žiadne lekcie, z ktorých by sa dalo poučiť, žiadne objavy, žiadne riešenia, ktoré by som mohla ponúknuť. Ocitla som sa tu bez ničoho, akurát s niekoľkými náhodnými myšlienkami. Jednou z nich je, že odteraz sa môžem obzerať dozadu a vidieť, že aj keď je v porovnaní s vesmírom ľudský život menej než žmurknutie, vo vlastnom meradle, sám osebe je úžasne rozmerný a objemný, a tak môže obsahovať mnohé protiklady.“
Niekde ku koncu je príjemným čítaním o zrelej a otvorenej žene, ktorá svoj život žila naplno.
Odporúčame článok, ako si vytvoriť útulný domov za pár minút, aby ste mali príjemný priestor na čítanie.
Titul SuperŽENY je o príbehoch výnimočných a akčných žien z našej histórie. Kniha je výsledkom šikovnej dvojice – autorky Andrey Kellö Žačokovej a ilustrátorky Zuzany Bartovej.
SuperŽENY približuje príbehy 50 žien z rôznych oblastí (vedecký, spoločenský, kultúrny život), z rôznych období a z rozličných spoločenských vrstiev. Každá z nich prispela niečím významným v našej histórii tým, že ovplyvnila životy ľudí alebo celej spoločnosti. Príbehy lekárky, vedkyne, misionárky, botaničky, primášky, maliarky, farárky a ďalších poukazujú na to, ako kráčať odvážne za svojím cieľom. Mnohé z nich boli priekopníčky a nemali jednoduché svoje životné cesty, ale dokázali toho veľa.
Texty sú krátke, výstižné, ale aj nenásilne náučné. Každej z nich sú venované 4 strany.
„Jedného dňa v roku 1905 otec mladú Máriu posadil na voz a povedal: „ Ideme do Budapešti na lekársku fakultu, hádam ťa tam zoberú.“ Rektorovi sa zapáčilo bledé, štíhle dievča, ktoré chcelo pomáhať chudobným, a tak ju prijal ako mimoriadnu študentku. Na škole vtedy študovalo z celej monarchie len päť dievčat a Mária ako jediná zo Slovenska. Štúdium jej išlo výborne a po piatich rokoch získala lekársky diplom. Príbeh o Márii Bellovej (1885 – 1973), prvej slovenskej lekárke.
Čo čítať počas karantény? Tipy na knihy, ktoré vás vzdelajú aj zabavia
Ak hľadáte niečo na zamyslenie, ale aj rozptýlenie tak určite vás zaujme kniha Chlapec, krtko, líška a kôň.
Mohlo by sa zdať, že sa jedná o rozprávkovú knižku. Svojou podobou pripomína možno Malého princa. Má však čo povedať nám dospelým. Kniha Charlieho Mackesyho je o láskavosti, dobrote, láske a ďalších prioritách, ktoré by mali byť v popredí dnešnej doby.
Príbeh chlapca a krtka, ktorý na svojej ceste stretnú líšku a koníka sa možno zdá byť detským príbehom, ale opak je pravdou. Múdrosť a hĺbka myšlienok, ktoré vychádzajú z rozhovorov medzi hlavnými postavami pripomínajú, že v dnešnom konzumnom svete by sme nemali zabudnúť na to najdôležitejšie – ostať ľudskou bytosťou. Ilustrácie, ktoré dopĺňajú text sú kreslené tušom, aby zvýraznili pravdivosť a prirodzenosť myšlienok.