Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Koučka Daniela Rau: Mala som všetko, a pritom som sa cítila, ako keby som nemala vôbec nič

Zdieľať

Počuli ste už o sile vizualizácie? Niektorí ľudia na ňu nedajú dopustiť a tvrdia, že vďaka nej môžete v živote dosiahnuť čokoľvek si zaumienite. Jednou z nich je aj Daniela Rau, koučka a mentorka, ktorá si jej „kúzlo“ potvrdila na vlastnej koži a dnes vedie stovky ľudí k lepšiemu, plnohodnotnejšiemu a najmä šťastnejšiemu a spokojnejšiemu životu. Chcete byť jednými z nich?

Daniela Rau je koučka, mentorka a autorka viacerých úspešných kníh, medzi ktoré patria aj bestsellery Kváskovanie 1, 2, 3. Daniela sa venuje osobnostnému rozvoju, každý deň motivuje ľudí na sociálnych sieťach myšlienkami na zamyslenie a jej kniha My Big Vision Book – Moja veľká kniha snov, vízií a cieľov vám môže doslova zmeniť život!

V článku sa dozviete:

  • čo priviedlo Danielu k osobnostnému rozvoju a vizualizácií,
  • aké dlho odkladané sny sa jej vďaka tomu podarili uskutočniť,
  • čo môžete spraviť pre to, aby ste si instantne zlepšili život a pritiahli doň veci, o ktorých dlho snívate.

Daniela, najprv sa nám trošku predstavte, čomu presne sa venujete, čo tvorí vašu hlavnú náplň práce?

Inšpirujem ľudí, aby robili veci, ktoré inšpirujú ich. Či už je to v osobnostnom rozvoji, v kváskovaní alebo v akejkoľvek oblasti.

Aký je váš príbeh? Ako ste sa stali koučkou a mentorkou?

Som normálna žena, mama, partnerka, dcéra, priateľka. Žena, ktorá si prešla v detstve rôznymi vecami. Krásnymi, no i tými, ktoré teraz chápem, že boli mojími učiteľmi. Vďaka nim viem veľa vecí pochopiť a ľuďom pomôcť.

Moja cesta k medzinárodne certifikovanej NLP Master Coach nebola plánovaná. Vyplynula tak akosi z môjho života a toho, že som pred 17 rokmi začala na sebe pracovať.

Presne si pamätám na ten deň, keď som sedela s plačom na zemi v našom malom byte a pýtala sa sama seba:

Ako to, že všetko v podstate mám – zdravé deti, milujúceho manžela, máme kde bývať a čo jesť – a aj tak sa cítim vnútorne úplne prázdna, nešťastná? Akoby som všetko mala, no pritom nemala nič.

Vtedy, v ten deň, som sama sebe sľúbila, že takto sa už nikdy viac nechcem cítiť. A uvedomila som si, že len ja to môžem zmeniť.

A tak som popri dvoch maličkých deťoch začala čítať zaujímavé knihy, počúvať videá. Vzdelávať sa spôsobmi, ako sa v rámci financií a času pre seba dalo.

Po materskej dovolenke som si prešla zamestnaneckým pomerom v riadiacej pozícii, ktorý ma mnohému naučil, no vďaka ktorému som si uvedomila aj to, čo nechcem.  A tak som v roku 2009 odišla zo zamestnania a začala pracovať sama na seba, aj spolu s manželom.

Ale ešte jeden výrazný zlom nastal v mojom živote.

V roku 2013 som objavila online svet a začala písať svoj blog s článkami a myšlienkami na zamyslenie. Vtedy som si už myslela: mám život v podstate v pohode. Rodina – deti – škola – firma – vozenie na krúžky – varenie – upratovanie. A tak dookola každý deň. Veď to určite poznáte… Vtedy som si hovorila: na niektoré nápady a sny „nie je ten správny čas“, a tak putovali do „šuflíka“. Veď potom niekedy, keď deti podrastú, keď budem mať viac času a financií, potom sa do ich realizácie možno pustím. (Je vám to povedomé?)

A tak dni a mesiace plynuli… až ma zrazu manžel zobral na tréning osobného rozvoja. Tam som veľmi veľa vecí pochopila. Akoby by mi niekto ustrelil dekel na hlave a zrazu veľa vecí do seba zapadlo (úsmev).

Na niektoré nápady a sny nebol ten „správny čas“ a tak putovali do „šuflíka“…

Uvedomila som si vtedy veľa vecí, no spomeniem len tri z nich:

  1. Za svoj život som zodpovedná ja sama. Nie moji rodičia, nie môj manžel, nie ľudia okolo mňa. Len ja, či sa mi to páči alebo nie. A že je už na čase vo svojich 38. rokoch dospieť a zobrať zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk.
  2. Serióznosť a rešpekt od druhých ľudí idú dohromady s tým, že som sama sebou, veselá a šťastná. (Tým, že som predtým pracovala vo vyšších funkciách, vytratila sa zo mňa spontánnosť a radosť a bola som presvedčená, že je nutná maska serióznosti na to, aby ma ostatní ľudia rešpektovali).
  3. Je na čase prestať čakať na dokonalý okamih, kedy začnem realizovať svoje sny „zo šuflíka. Že ten správny moment je v podstate každý deň môjho života. Treba si len niektorý sen vybrať a začať. A ísť postupne pri jeho napĺňaní krok za krokom.

Odvtedy ubehlo 7 rokov a mne sa podarilo napísať a aj vydať 7 kníh, z ktorých väčšina sa stala bestsellerom alebo bola v rebríčku TOP10. Dokonca jedna z kníh sa stala čitateľmi vyhlásená ako kniha roka 2019. Na niektorých knihách sme pracovali my s manželom a niektoré som vytvorila s inými odborníkmi.

Okrem toho som pracovala aj na sebe a dopĺňala si svoje osobnostné vzdelanie. Riadila som sa a stále sa riadim heslom: Neporovnávaj sa s ostatnými, ale len s tým človekom, akým si bola včera.

A tak ma moja dlhoročná cesta priviedla k „titulu“ NLP Premier Practitioner a NLP Master Practitioner Coach. Zistila som, že inšpirovať iných ľudí, aby robili to, čo inšpiruje ich, ma napĺňa a dáva vyšší zmysel života.

Inšpirujem ľudí, aby robili veci, ktoré inšpirujú ich.

Prečítajte si tiež: Michaela z Own Your Cycle: Menštruačný cyklus je naša osobná zdravotná karta

S čím ľudom najčastejšie pomáhate? Na aké oblasti života sa zameriavate?

Rada v ľuďoch zapaľujem iskru radosti a života. Inšpirujem ich, aby zažiarili v tom, v čom sú dobrí oni a aby žiarou svietili na cestu sebe a následne aj ostatným okolo seba. Aby sa naučili vážiť si a užívať si drobné radosti života. To, že upečú doma chlieb, naučia sa niečo nové, zvládnu to, čo si mysleli, že v živote nezvládnu.

Spoločne sa pozeráme na to, čo sú ich prirodzené dary a talenty a posvietime si aj na to, čo daných ľudí brzdí. Či už sú to nejaké obavy, strachy, či presvedčenia z minulosti. A na ich odstránení či na ich pochopení spoločne potom pracujeme.

Nedá sa povedať, na akých oblastiach s ľuďmi najviac pracujem. Či na osobnom živote alebo pracovnom. Osobne to považujem za spojené nádoby, keď to, že nie je daný človek s niečím vysporiadaný ako osoba, to sa mu odzrkadlí aj v pracovnom živote.

S klientom vždy pracujem na tom, aby si ujasnil, akým človekom sa chce stať. O dva – päť – desať rokov. Ako sa chce správať, čo chce vedieť, čo chce mať. A podľa toho automaticky zistí aj to, čo má začať robiť a čo robiť prestať. Aké aktivity sa pustiť realizovať. Či nejaká ponuka, ktorá mu príde do cesty, či je tá správna a vedie ho k tomu, akou osobou sa chce stať.

A ak sa mu ukážu na danej ceste brzdy, strachy, bloky, tak vieme na nich popracovať.

Čo vás viedlo k vytvoreniu knihy My Vision Book?

K vytvoreniu knihy ma priviedla naša vlastná skúsenosť z rodiny. S manželom sme si roky robili nástenku vízií a každý rok sme mali problém s tým, kde si ju zavesíme tak, aby bola voči neželaných očiam uchránená, a pritom sme ju mali my na očiach. A takisto sme mali problém s tým, kde staré nástenky odložiť, keďže splnené sny už boli neaktuálne a s novými bolo treba aj novú nástenku vyrobiť.

A tak prišla myšlienka: čo tak urobiť knihu, ktorá by sa dala zobrať kdekoľvek pôjdeme (na chalupu, či na dovolenku, kde bol práve čas na jej tvorenie), dali by sa do nej sny a ciele dopisovať neustále a bola by taká pekná, že ju budeme mať stále chuť chytať, hladkať a listovať si v nej…

A tak vznikla kniha MY BIG VISION BOOK – Moja veľká kniha snov, vízií a cieľov.

Veľká kniha, do ktorej sme zakomponovali aj moje odborné vedomosti z osobnostného rozvoja. I preto v prvej časti knihy nájdete náučnú časť s praktickými textami a konkrétnymi cvičeniami, ktoré vám dopomôžu tie vaše sny lepšie pochopiť a uchopiť. Aby ste vedeli nie len AKO pracovať na svojich snoch, ale aj kvôli čomu tak máte urobiť. 

Keď nebudeme robiť poriadne maličkosti, tak veľké veci sa samé od seba neudejú.

Na čo sa kniha orientuje a pre koho je venovaná?

Kniha je praktickou príručkou pre všetkých, ktorí sa chcú posunúť vo vlastnom živote. V prvej časti knihy čitateľ pochopí, ako sa zamyslieť nad svojimi snami a vďaka praktickým cvičeniam si ich prehodnotí a usporiada podľa svojich životných hodnôt.

V druhej časti knihy si dané sny a ciele podrobne popíše, nalepí si k nim obrázky, nakreslí obrázky. Každý tak, ako mu vyhovuje. Kniha má naschváľ veľké rozmery, aby lákala ku kreativite a veľkým nápadom.

S knihou pracujú už tisícky žien aj mužov a pokiaľ mám správne informácie, tak najmladšia má 12 rokov a najstaršia má cez 60.

Ako máme s knihou pracovať?

V prvom rade si prečítať predné strany v knihe. A nielen prečítať, ale praktické cvičenia si aj reálne urobiť. Nie iba „akože“ si ich urobiť, ale naozaj si ich vypracovať. Lebo to, aký prístup máme k takýmto malým veciam v živote, taký máme prístup aj k tým veľkým veciam. A keď nebudeme robiť poriadne maličkosti, tak veľké veci sa samé od seba neudejú.

V akých životných oblastiach by nám mohla kniha pomôcť? Skutočne nám dokáže zmeniť život?

Viete, ono sa hovorí: Doveď smädného koňa k rieke, ale napiť sa už musí sám. Viac k tomu asi dodať netreba.

Už sa vám niečo vďaka takejto vizualizácií splnilo?

Áno, už veľa vecí sa mi takto splnilo. Či už dovolenka vo vysnívaných Alpách, napísanie knihy, kúpenie vytúženého auta, prednášanie na top konferenciách, že sa kniha stala knihou roku alebo ďalšia naša kniha bola viac ako 800 dní v TOP100, či zorganizovanie tábora osobnostného rozvoja pre tínedžerov. A veľa veľa ďalšieho. No neznamená to, že som počas daných rokov sedela na gauči v lotosovom kvete a všetko prišlo úplne samo. Je to v podstate jednoduchá fyziológia (zbožňujem neurovedy a túto tému, ale pokúsim sa byť stručná a vysvetliť to laicky).

Vďaka konkretizácii svojich snov, ich spísaniu na papier a neustálym očným a myšlienkovým pripomínaním, náš mozog prefiltruje smerom k nám viac takých informácií, ktoré by nám mohli byť nápomocné pri plnení daných snov a cieľov. A ostatné nedôležité informácie k nám nepustí. A tak sa nám zrazu môže stať, že ak sa rozhodneme kúpiť si napr. červené lodičky, tak zrazu si ich všimneme vo výklade, na kolegyni v práci, či v novom letáku obľúbeného časopisu. A hoci ten časopis máme doma už dlhší čas a okolo výkladu chodíme denno denne, tak až teraz si ich náš mozog (naše oči) všimli. Lebo sme nášmu mozgu povedali, že červené lodičky sú aktuálne pre nás dôležitou vecou. A tak mozog jednoducho len prefiltroval z tých desaťtisícov vonkajších podnetov tie, ktoré sme mu MY povedali, že sú pre nás aktuálne dôležité.

A takto jednoducho fungujú naše sny a ciele. Sú o sile našej pozornosti.

Keď sa chcete dozvedieť o tejto téme viac, môžete si o tom prečítať v ebooku „Tajomstvo mysle“, ktorý si zdarma stiahnete na mojom blogu www.danielarau.sk

A prezradím vám, že v ebooku nájdete aj zľavový kupón na knihu MY BIG VISION BOOK 🙂

Tak hor sa plniť si svoje sny a stať sa takou ženou, akou túžiš byť.

O túto skvelú knihu si budete môcť od 19. 5 do 25.5. zasúťažiť na našom Instagrame.

Zaujal vás tento článok? Potom si určite prečítajte aj: Jašterka Menny o duševnom zdraví: To, že niekto má väčšie problémy ako ty neznamená, že na tvojich nezáleží

Štítky