Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Maria Rochas: Vnímam vzácnosť interiéru aj to, aký obrovský vplyv má na nás a náš život

Zdieľať

Maria Rochas sa venuje interiérovému dizajnu. Pri svojej práci používa rôzne metódy, akými sú FengShui či KonMari. Neustále sa rozvíja a posúva vpred. Troška sme nazreli do jej sveta a ona nám ukázala, ako taký deň dizajnérky vyzerá, na čom aktuálne pracuje, ale takisto poradila aj veľmi praktické tipy, ktoré môžete urobiť pre váš domov, váš život už dnes.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maria Rochas (@mariarochas.cz)

Mária, ty si interiérová dizajnérka a dekoratérka. Prezraď našim čitateľkám, ako štandardne vyzerá tvoj pracovný deň? Čo všetko obnáša tvoja práca?

Každý môj deň vyzerá inak. Ráno vstávame o 6.00 a pripravujeme deti do školy. KonMari klientky mávam väčšinou dopoludnia. Niekedy idem na stavbu, niekedy do obchodu s dizajnovými doplnkami, ale napríklad v stredu len študujem.

Ako si sa k dizajnu dostala? Čo ťa na tejto oblasti najviac oslovilo?

Mám dosť neštandardný príbeh. Už od svojich 14. rokov som vedela, že chcem byť interiérovou dizajnérkou. Vedela som tiež, že raz budem tento odbor študovať na vysokej škole, aj keď moji rodičia boli proti. Vnímala som vzácnosť interiéru a i to, aký obrovský vplyv má na nás a náš život. Chcela som to šíriť ďalej. Zároveň som bola dosť ponorená do meditačných techník a čítala som rôzne psychologické knižky. Keď ste ako dieťa, tak veríte všetkému a veľa vecí vám tiež ide. Mohla som sa skutočne odpojiť a niekam uletieť:)

Aký interiérový štýl máš osobne rada ty?

Milujem etnické a lokálne štýly. Keď interiér a okolie ladí dohromady. Ale to sa nemusí páčiť môjmu klientovi. Keď sa stretneme, snažím sa vnímať, čo má rád a čo si predstavuje vo svojom interiéri, a tomu potom prispôsobujem svoju prácu. Vždy ale vnášam do návrhov niečo zaujímavé, nezvyklé nápady a klienti sa tým často inšpirujú a páči sa im to. Mám šťastie, že môžem veľa cestovať a objavovať tak miestne látky, materiály a takisto spôsob, ako sa tie veci používajú.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maria Rochas (@mariarochas.cz)

Máš nejaké overené bytové doplnky, ktoré pri zariaďovaní odporúčaš?

Pokiaľ dizajnový, kvalitný a praktický doplnok môže fungovať dohromady, hneď ma to zaujme. Mám overenú napríklad čajovú kanvicu od EvaSolo, kúpeľňové doplnky od House Doctor, koše na bielizeň od Zara Home, anatomické vankúše od ProSpánek alebo umývateľné koberce od Lorena Canals.

prospánek Maria Rochas

Foto: z archívu M.R.

Venuješ sa v rámci svojej práce používaniu KonMari metódy. Prečo si zvolila práve túto metódu a tento postup pri zariaďovaní interiérov?

Ak sa chcem vyvíjať, hľadám to najlepšie. Marie Kondo venuje poriadku celý svoj život. Má svoju metódu prepracovanú do detailu.

Aká bola doteraz pre teba najväčšia (možno najťažšia) výzva v rámci interiérového dizajnu? Ako si si s tým poradila?

Pracovať s rodinou a pracovať zadarmo. Čo sa týka rodiny, dávam prednosť peknému vzťahu ako potom riešiť problémy pri zariaďovaní. A pomáhať s interiérom zadarmo znamená, že sa ten interiér nakoniec nikdy neuskutoční. Ľudia to vnímajú skôr ako inšpiráciu než ako hotové riešenie, ale pre mňa to znamená veľa hodín práce a premýšľania.

Okrem KonMari metódy pripravuješ aj FengShui konzultáciu. Dopĺňajú sa nejako tieto dve spomínané metódy? (KonMari a FengShui) Majú niečo spoločné ?

Sama Marie Kondo sa vo svojej knižke často obracia na FengShui. Ja používam tieto dve metódy v každodennom živote. Chcela som to prepojiť i v práci s klientmi a vedieť to zrozumiteľne vysvetliť. Preto vznikla myšlienka, ktorá začína upratovaním podľa KonMari, ďalej sa nastavujú FengShui princípy a dolaďuje sa redizajn interiéru. V KonMari a FengShui pracujeme s človekom a prostredím, v ktorom žije alebo bude žiť. FengShui je založený na piatich prvkoch a metóda KonMari sa riadi týmito prvkami, ktoré sa používajú pri rozhodovaní, kam sa majú umiestniť určité veci v byte.

Ako prebieha konzultácia FengShui s Tebou?

Na FengShui konzultáciu si človek donesie pôdorys bytu či domu. Pre každého člena domácnosti stanovím priaznivé smery pre spánok či prácu. Nájdeme zóny pre odpočinok alebo aktivity. Pokiaľ človek napríklad potrebuje riešiť finančný alebo osobný život (celkom osem oblastí), tak sa zameriame na tieto zóny v interiéri a podľa toho nakombinujeme tvary, materiály a farby. Pri stavbe domu sa dá určiť najlepšie umiestnenie na pozemku, kde je priaznivý smer energie a tam potom dávame vstupné dvere a/alebo vjazd do garáže. Pri úvodnej konzultácii je lepšie sa s klientom stretnúť priamo v objekte a vnímať takisto jeho okolie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maria Rochas (@mariarochas.cz)

Poraď nejaké (základné/univerzálne) tipy, ako si laik môže svoje bývanie zariadiť podľa FengShui. Čo robiť podľa FengShui a čomu sa radšej vyhnúť?

Pokiaľ nezasahujeme do tabuliek a výpočtov, tak poradím niečo, čo človek môže urobiť hneď teraz u seba doma.

  • Kontrola vstupu, odpovedzte si na tieto otázky. Máte pred dverami zhromaždené veci alebo rozbitý nábytok? Je tá chodba ľahko priechodná? Funguje vám zvonček a máte číslo bytu/domu alebo meno na dverách?
  • Otváranie okien je v poriadku? Sú okná umyté?
  • Identifikovanie šiestich rozbitých, prípadne nefungujúcich vecí – buď ich opraviť alebo vyhodiť. Rozbitá vec je nežiaduca energia.
  • Vnesenie života – čerstvé kvety, revitalizácia rastlín, ktoré máte, nové zelené rastliny, ktoré vyžarujú vitalitu. Pri umiestnení na juhovýchod môžete pozorovať rýchle zmeny.

Na čom aktuálne pracuješ? Aký je tvoj projekt, ktorému sa momentálne venuješ?

Aktuálne pripravujem doplnky a dekorácie v Eco penzióne, ktorý je asi hodinu autom od Prahy. Uplatňujú sa tu princípy FengShui, prirodzenosť a etické správanie k prírode. Bude to odpočinok pre dušu a telo. Je tam rieka, les a zvieratá. Chceme, aby sa tu ľudia pripojili k prírode. Bude tam jedlá záhrada, lokálne potraviny, sauna a takisto veľká pec. Je to primárne určené pre rodiny s deťmi, firmy alebo svadby. Interiér bol inšpirovaný históriou a lokalitou tohto regiónu z doby pred sto rokmi.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maria Rochas (@mariarochas.cz)

Takisto mám teraz jeden malý byt, kde je potrebné navrhnúť interiér a kompletne ho zariadiť.

Dokončujem i ďalší byt v Kyjeve na Ukrajine, kde som uplatnila princípy FengShui do detailu, ale na tom interiéri to vôbec nie je poznať.

Súbežne sa teraz vzdelávam vo Photoshope a zdokonaľujem sa v technike interiérovej koláže. Trénujem si britský prízvuk a učím sa čínsky, aby som mohla čítať staré (pôvodné) FengShui texty.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť