Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Niekedy tie najkrajšie veci sú na prvý pohľad neviditeľné

Zdieľať

Prázdniny sa pomaličky blížia ku koncu. Stále však ostáva ešte niekoľko voľných dní na oddych. Ak neplánujete cestovať do zahraničia, objavujte krásy Slovenska. Aj počas jednodenných výletov sa dá toho veľa stihnúť, zažiť, vidieť a hlavne oddýchnuť pred začiatkom nového školského roka. Opýtali sme sa našich redaktoriek na tipy na jednodňové výlety na Slovensku.

Kristína Majerová (redaktorka Akčné ženy, Akčné mamy)

kika majerová_leto na slovenskui

Ako super tip na výlet odporúčam splav Malého Dunaja spojený so stanovačkou. Ideálne, ak zoberiete partiu kamarátov, rodinu, ak je vás jednoducho viac :).

Tento rok sme stanovali neďaleko Eliášoviec (Lodičkáreň), kde môžete stanovať vo vlastnom stane, v prenajatom podsadovom stane (veľmi sa mi páčil) alebo v Teepee. Táborisko poskytuje toalety, bufet, ohnisko. Loďkami sa viete plaviť k vodnému mlynu Jelka (cca 2,5 hodiny) alebo aj ďalej. Veľmi fajn ako taký nevšedný výlet, aktivita, ktorú človek nerobí každý deň. A navyše v krásnom prostredí.

 

Potom veľmi odporúčam aj mesto Kremnica a jeho okolie. Hoci to nie je veľké mesto, je tam čo vidieť. Múzeum mincí, jedinečnú dobovú výrobu špeciality – kremnického krumpľa, štôlne, mestský hra Kremnica a mnohé iné. Za zmienku stojí aj blízko sa nachádzajúci geografický stred Európy – Kremnické Bane.

 

Ak sa túlate Slovenskom, je dobré pozrieť si, čo všetko zaujímavé sa dá cestou uvidieť. Niekedy stačí len 5 minút odbočiť z diaľnice a pozrieť si nádherný historický kláštor a chrám v Hronskom Beňadiku, alebo pri Trenčíne sa prejsť v panenskej Haluzickej tiesňave. Alebo zastaviť sa na obed v krásnom kúpeľnom meste v Piešťanoch (kde je okrem iného aj výborné vojenské múzeum aj s výkladom – vstup však len 3x do dňa, treba si pozrieť vopred na webe).
Slovensko má nespočetne veľa krásnych miest. Nestačím žasnúť, čo zakaždým objavíme:). A niekedy tie najkrajšie veci sú práve na prvý pohľad neviditeľné. Aktuálne sa to učím od svojich detí. Vedieť sa tešiť aj z tzv. maličkostí ako sú nádherné pestrofarebné krídla motýľa, historická stavba, na ktorej si dal niekto záležať. A verím, že kdekoľvek sme, dokážeme načerpať silu do ďalších dní. A to nám všetkým prajem.

Lucia Gáborová (redaktorka Pre zdravie ženy)

Ja by som určite odporučila prehliadku Trenčianskeho hradu aj so sprievodcom. Znie to prvoplánovo, ale hrad návštevníci mesta nesmú obísť :). Potom tiež Rímsky nápis na hradnej skale z roku 179, ktorý tam nechali rímski vojaci. No a na záver prechádzka v lesoparku Brezina, kde je pre deti aj lanový park Tarzania.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Trenčín (@mesto.trencin)

Alexandra Vrábelová (redaktorka Akčné ženy)

Štyri obelisky na známej stavbe Dušana Jurkoviča symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a tiež štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika je miestom, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Najmä Bratislavčania a obyvatelia Trnavy a Trenčína to majú celkom blízko. Najlepší prístup je z Brezovej pod Bradlom, mestečka, ktoré je od Bratislavy vzdialené len 108 kilometrov. Bradlo je najvyšší vrch Myjavskej pahorkatiny, ktorý sa týči do výšky 543 metrov. Štyri obelisky na známej stavbe Dušana Jurkoviča symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a tiež štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil. Výlet si môžete rozšíriť ešte o výlet na vyhliadku Hrombaba, ktorú nájdete asi pol kilometra za Mohylou. Spoznáte ju podľa veľkého osadeného kríža. Dedinku Košariská, rodisko Milana Rastislava Štefánika, a Malé Karpaty budete mať ako na dlani.
Alebo môžete ísť ešte na výlet na hrad Branč, ktorý je od Mohyly autom asi pol hodiny cesty.
Prístupové cesty:
  • po červenej turistickej značke (Štefánikova magistrála) z mesta Brezová pod Bradlom, resp. z Myjavy
  • po žltej značke a potom po zelenej turistickej značke z obce Košariská
  • po zelenej turistickej značke z obce Priepasné, osada Dlhý vŕšok

TIP: Naša krajina ponúka nekonečné možnosti na strávenie príjemnej dovolenky, plnej oddychu, turistiky aj zaujímavých atrakcií. Pozrite si ďalšie tipy na pobyty na Slovensku

Vierka Horňáková (redaktorka Svet ženy)

Ak sa vyberiete na východ, nemali by ste vynechať metropolu – mesto Košice. Mám rada čaro uličiek tohto mesta, preto ako tip na jednodňový výlet odporúčam potulky mestom.

Od Staničného námestia smerom do centra mesta sa môžete vybrať do Mestského parku, ktorý je krásne revitalizovaný. Nachádza sa tu niekoľko oddychových zón, kde si len tak môžete sadnúť na lavičku a vychutnať si kávu so sebou. Pre rodiny s deťmi sa tu nájdu ihriská, kde sa môžu deti vyšantiť. Park je ohradený, takže sa nemusíte báť, že by vám dieťa niekam odbehlo. Keď sa nabažíte mestskej zelene, môžete pokračovať v objavovaní uličiek.

Mestský park v Košiciach má niekoľko krásnych zákutí

V smere do centra mesta sa nachádza Mlynská ulica, z ktorej môžete zabočiť na Hrnčiarsku ulicu, nazývanú aj ako Ulička remesiel. Je malebnou uličkou, ktorá zachovala svet starých remesiel, akými sú kováčstvo, hrnčiarstvo, brašnárstvo a podobne.

Samozrejme, nemôžete vynechať Hlavnú ulicu, so všetkými skvostami, ktoré sa na nej nachádzajú. Dóm sv. Alžbety s výstupom na Severnú vežu, Urbanova veža, Kaplnka sv. Michala, Štátne divadlo Košice so Spievajúcou fontánou v blízkom okolí.

Po prechádzke Hlavnou ulicou môžete ešte zablúdiť do jedného z najkrajších dvorov v Košiciach – na Halmiho dvor plný dáždnikov.

Farebnú fotku na pamiatku vám zaručí Halmiho dvor

Janka Guráňová (redaktorka Akčné mamy)

Liptov ponúka naozaj množstvo zaujímavých tipov na výlety a to svoje si tu nájde každý. Či už hľadáte krásne turistické trasy v prírode, oddych vo wellnesse s úžasným výhľadom alebo zábavu pre väčšie aj menšie deti, vždy sa nájde to pravé miesto. My s rodinou radi navštevujeme rôzne atrakcie prevažne pre deti. Toto sú moje dva tipy na miesta, ktoré nás bavia najviac a dajú sa stihnúť za jeden deň. 

Socha lesného strážcu 

Táto atrakcia je trochu menej známa, ale aj tak ju navštevuje mnoho turistov. Niektorí ho nazývajú „Grumom“, pretože pripomína dreveného panáčika z istého amerického filmu. Socha sa nachádza neďaleko obce Dúbrava v areáli bývalých antimonitových baní. Ku bráne areálu sa dá dostať autom a potom pôjdete smerom hore k baniam pešo po asfaltovej cesta cca 1km. Potom sa pred vami zjaví veľký skalnatý múr a hneď oproti nemu je lesný chodníček popri potôčiku. Asi o 30 metrov od cesty je malá čistinka, kde tohto lesného strážcu objavíte. 

Socha dreveného panáčika sa nachádza neďaleko obce Dúbrava v areáli bývalých antimonitových baní

Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva 

Múzeum sa nachádza v Liptovskom Mikuláši a aj s menšími deťmi si tam dokážete užiť príjemné chvíle a niečo sa aj naučiť. V prízemí je výstava venovaná jaskyniam a jaskyniarstvu. Zvukové efekty kvapkajúcej vody vytvárajú dojem, že sa naozaj prechádzate jaskyňou. Na ďalších poschodiach môžete zažiť vznik Zeme či prejsť si trasu vzniku života. Menšie deti určite nadchne možnosť rozozvučať vystavené zvieratká pomocou interaktívnych panelov.  

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”