Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tip na nielen letné čítanie: Kouzla z květin

Zdieľať

Letné čítanie nemusí byť len o romantických príbehoch či motivačných myšlienkach. Ak ste tvorivá duša alebo sa len radi inšpirujete, odporúčam vám knihu Kouzla z květin od autoriek Martiny Šedovej a Lenky Foltýnovej. Už úvod vás stiahne k tomu, aby ste si každé ročné obdobie užívali a vniesli do svojho života kúsok prírody. 

Aranžovanie ako relax

Aranžovanie je príjemná činnosť, pri ktorej si môžete fyzicky aj psychicky oddýchnuť. Pomáha užívať si chvíle tu a teraz, zastaviť, spomaliť. Vyžaduje si svoj čas. Vybrať sa na prechádzku do prírody, aby ste si priniesli materiál, s ktorým budete tvoriť. Potom sa pustiť do samotného aranžovania, ktoré podporuje a rozvíja kreativitu. Nakoniec výsledok – vytvorený aranžmán, ktorý nemusí byť dokonalý, je však váš, a ten bude stále krásny.

O knihe Kouzlo z květin

Možno sa to nezdá, ale aj kniha, ktorá je v prvom rade inšpiráciou, ako vytvárať krásne aranžmány z kvetín vás môže obohatiť aj o milé a zaujímavé myšlienky. A to hneď v úvode.

Kvetiny patria k tomu najkrajšiemu, čo príroda vytvorila…

Správny výsledok je ten, z ktorého budete mať radosť…

autorka Martina Šedová

Autorky vnímajú rok z hľadiska kvetín ako kvetinový rok zložený z ročných období a veľkých výnimočných sviatkov, a tými sú jar, Veľká noc, leto, jeseň, Dušičky, Vianoce a zima. Tieto hlavné momenty roka sú zároveň názvami jednotlivých kapitol. Kniha Kouzlo z květin nie je len letné čítanie, ale celoročné. Ja sa k nemu však rada vraciam práve v lete, keď mám čas aj chuť neustále niečo tvoriť a využívať dary prírody do krásnych aranžmánov.

Ešte pred samotnými kapitolami nájdete návod, ako si pripraviť a uviazať mašľu, ale aj pracovný postup na tvorbu základného venca. Na to nadväzujú jednotlivé kapitoly. Každá kapitola je výnimočná tým, čo ju charakterizuje. Krátky popis v úvode kapitoly vás vnesie do samotného ročného obdobia či sviatku. Prednedávnom sme sa vás na našej facebookovej stránke pýtali, čo pre vás znamená leto. Odpovede boli rôzne, či už to boli jednotlivé veci, ktoré s letom súvisia  alebo chvíle či zážitky. Aj pri aranžovaní je dôležité, aby samotný aranžmán, ktorý si pripravujete ako dekoráciu na doma, vystihoval vašu predstavu, čo pre vás dané obdobie alebo sviatok znamená.

Pre každé ročné obdobie pripravili autorky tri tipy na aranžmán. V prípade leta, je to letná kytička, kvetinová dekorácia ako svietnik a kvetinový veniec. Ku každému tipu nájdete, aký materiál by ste mali použiť, ale nemusíte sa toho striktne držať, kreativite sa medze nekladú. Na ďalších stranách sa krok po kroku dozviete, ako si daný aranžmán pripraviť.

Prečo ma kniha zaujala:

  • Je to celoročná dávka inšpirácie.
  • Zaujímavé tipy a kombinácie toho, čo poskytuje príroda a prírodné materiály.
  • Ak potrebujete spomaliť, je to ideálny spôsob ako začať.
  • Niekedy sa nám ročné obdobia zlievajú jedno do druhého a sviatky prebehnú tak rýchlo, že si ich ani nestíhame užiť. Popisy k sviatkom a ročným obdobiam v knihe nám pripomenú, čo nám tieto momenty roka prinášajú a aké maličkosti ich vystihujú.
  • Je to návrat k tradíciám, návrat k prírode.

Foto: Viera Horňáková

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť