Obočie je veľmi dôležitou črtou tváre. Správne upravené obočie dokáže robiť divy s celkovým vzhľadom. Ako to však s ním je? Čo pre jeho úpravu môžeme urobiť v domácej starostlivosti a čo čakať u profesionála? Aká technika úpravy je najvhodnejšia a ako sa vyznať v jednotlivých odborných termínoch, ktoré sa týkajú starostlivosti o obočie? Opýtali sme sa odborníčky Štefánie Vencelovej, ktorá je PMU artist & Lami maker.
Ako na pekné obočie v rámci domácej starostlivosti? Máte nejaké praktické rady, ktoré si v pohodlí domova môžeme dopriať?
Dnešným celosvetovým trendom je mať krásne husté, upravené obočie, ktoré vyzerá, čo najprirodzenejšie. Aj obočie má svoju históriu a prešlo si obdobím, kedy s nástupom 90. rokov sa ženy vyzbrojili pinzetami a začali si obočie vytrhávať. Do módy sa vrátilo tenké, ale prírodné obočie, ktoré sa nedomaľovávalo. Takéto obočia vidíme v praxi ešte aj dnes. Obočia, ktoré sú roky pretrhávané a tenké.
A keďže je v móde mať husté a dorastené obočie, veľa žien túži po takomto krásnom obočí. Dosiahnutie takéhoto obočia, je ale proces na dlhšie obdobie a hlavne profesionálnu úpravu obočia. V rámci domácej starostlivosti odporúčam nevytrhávať si obočie sama doma – to je prvý krok ku krásne upravenému obočiu. Na čo sa v dnešnej dobe dbá je aj kvalita a stav chĺpkov, ktorú vieme zlepšiť buď profesionálnou kozmetikou na ošetrenie obočia alebo z domácich receptov, ktorý určite poznáte je ricínový olej. Ale je to taktiež na dlhú dobu.
Ako som už spomínala vyššie, najčastejšou chybou, ktorú ženy robia je úprava a vytrhávanie obočia doma, kedy si veľmi ľahko vieme vytvoriť nepravidelný tvar a málokedy si vieme obočie upraviť rovnako, pretože nikto z nás nemá úplne symetrické obočie na oboch stranách tváre. Veľa krát máme aj iný rast chĺpkov a vytvoriť symetricky pôsobiace obočie si naozaj vyžaduje aj estetické cítenie a skúsenosti. S akými chybami som sa v praxi ešte stretla, že si ženy doma neodborne farbia obočie buď hennou na domáce farbenie, kde vznikajú alergie, alebo si obočie farbia veľmi často a plus so silným peroxidom. V takýchto prípadoch majú veľmi suché chĺpky, ktoré sú potom často oslabené a začnú vypadávať. Čomu sa treba vyhnúť je zastrihávanie tzv. hormonálnych chĺpkov obočia – vyrastajúce chĺpky z formy. Pre krásne obočie je potrebné navštíviť kvalitného Brow, Lami makera alebo Brow stylistu, ktorý sa venuje vyslovene rôznym technikám úprav obočia. Nie každá kozmetička je aj odborníkom na úpravu obočia a rias.
Riedke obočie môžeme mať geneticky alebo nám časom oslabne napr. častým farbením, alebo to má súvis s vnútorným stavom nášho organizmu alebo s rôznymi ochoreniami. Stav našej pleti, vlasov a rovnako aj obočia a rias samozrejme ovplyvňuje aj naša životospráva. Krása vychádza zvnútra. S oslabeným, riedkym alebo veľmi pretrhaným obočím si v dnešnej dobe už vieme poradiť. Na trhu je množstvo produktov, ktoré podporujú rast rias a obočia. S takýmito produktami by som bola veľmi opatrná. Síce pri veľkej úspešnosti a výsledkoch týchto produktov je rast rias alebo obočia podporený aj hormonálnymi zložkami, ktoré nám zaručia dosiahnutie napr. krásnej dĺžky rias, alebo obočia. Chĺpok, je ale nevyživený zvnútra a v skutočnosti je dutý a oslabený. Po ukončení užívania takýchto sér nám chĺpky vypadnú.
Ak sa opäť zveríte do rúk Lami makera, dokážeme podporiť rast rias a obočia, ktoré nám už dlhú dobu nerástlo. Ak nie je poškodená cibuľka, z ktorej chĺpok vyrastá. Počas procedúry laminácie Brow bomber alebo Brow filler nám chĺpok naberie objem, pretože chĺpky zvnútra maximálne vyživíme a vnútro sa vyplní keratínom, ktorý tam pôsobí skoro 3 týždne. Po 3 procedúrach a odporúčanej domácej starostlivosti vidíme prvé výsledky a obočie dokážeme postupne dopracovať do želaného výsledku. Tieto produkty sú všetky klinicky testované (nie na zvieratách, ale na ľuďoch) takže v tomto prípade sa nie je čoho obávať. Ak kúpiť nejaké sérum, tak jednoznačne od Brow/Lami artistu/makera.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
V dnešnej dobe je veľký výber procedúr na úpravu obočia a veľa krát sa v tom klienti veľmi ťažko orientujú. Základné delenie týchto procedúr je hlavne v trvácnosti. Či chceme dočasnú alebo trvalejšiu úpravu.
Medzi dočasné úpravy zaradzujeme formovanie obočia, ktorá je spojená častokrát aj s nafarbením – zaraďujeme tam farbenie klasickými farbami na obočie, farbenie hennou alebo najnovšie na trhu sú hybridné farby s vysokou pigmentáciou. Je to úprava na 2 až maximálne 3 týždne.
Ďalšou dočasnou úpravou, ktorú je potrebné opakovať je laminácia obočia, známa aj pod spomínaným názvom Brow bomber a Brow filler, podľa toho, aký typ chĺpkov má daná klientka a aký výsledok chceme docieliť. Zároveň nám obočie dostane novú formu. Tieto procedúry si klientky vyberajú podľa toho, ktorá úprava sa im najviac páči. Ak chceme podporiť aj rast obočia alebo pozmeniť tvar najvhodnejšia je laminácia obočia.
Druhým typom procedúr sú trvácnejšie techniky, kde sa jedná o mikropigmentáciu obočia – permanentnú úpravu, kedy už zasahujeme do integrity kože a pigment vpravujeme do vrchnej vrstvy dermy. Zaraďujeme ho teda medzi invazívne výkony, kde je potrebná odbornosť PMU artistu. Takýto permanentný makeup má trvácnosť 1 – 3 roky podľa typu pleti. Klientka si môže vybrať techniku, ktorá sa jej najviac páči.
Najčastejšie techniky, s ktorými sa klientka môže stretnúť je Powder brows, Ombre brows alebo vláskované techniky – ako sú techniky Microblading alebo technika Soft hand, Breezy brows. Niekedy to môže byť kombinácia oboch techník a v tomto prípade sú známe pod názvom Microblading shading alebo Combi technik. Takže buď je obočie celé podtieňované alebo sú realisticky vytetované chĺpky obočia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pred samotným úkonom je potrebná konzultácia, kde sa vyberá technika podľa želania klientky, ale zohľadňuje sa aj stav obočia, typ pleti a zdravotný stav klientky. Nie každá z techník je vhodná na každý typ pleti. Veľa krát majú pred permanentným makeupom klientky rešpekt a chcú úplne prirodzené, jemné a pri korekcii pridávame na intenzite. Veľa krát musím klientku aj odmietnuť kvôli starému a neodborne vykonanému permanentnému makeupu a už to nevieme nijakým spôsobom opraviť. Jediná cesta je odstránenie tetovaného obočia a začať na čistom „plátne“.
Permanentný makeup v dnešnej dobe nie je výrazne vytetované obočie. Každá technika je po vyhojení jemná, pôsobí mäkko, definuje nám tvar obočia, poprípade vyplníme chýbajúce časti. Obočie po prebudení má vyzerať čo najprirodzenejšie ak je pleť nenalíčená, poprípade má uľahčiť rannú úpravu pokiaľ chce klientka výraznejší makeup. Veľa krát nám po PMU obočie aj dorastie do želaného tvaru.
Podľa mňa všetky, záleží od toho čo klientka očakáva, akú má predstavu a koľko času a priestoru chce venovať úprave obočia. Aj po permanentnom makeupe, môže pokračovať v dočasných úpravách obočia. Tým si ho oživí alebo lamináciou pozmení tvar obočia. Dôležité je, že ak chce mať dokonalé obočie, určite musí vyhľadať odborníka na úpravu obočia alebo skúseného PMU artistu a hlavne nevyberať si podľa ceny, veľa krát ich to nakoniec stojí o dosť viac.
Za odborné odpovede ďakujeme Bc. Štefánii Vencelovej, PMU artist & Lami maker