Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Viete, čo dokáže veta: „Ahoj, len som ťa chcel počuť“ ?

Zdieľať

Niekedy ozaj stačí tak málo. Zobrať telefón a zavolať známemu, ktorého sme dlho nepočuli a začať telefonát vetou: “Ahoj, len som ťa chcela počuť.” Nová kampaň Ligy za duševné zdravie práve na toto upozorňuje. Posledné dáta hovoria o tom, že až 30% telefonátov na linku Nezábudka rieši vzťahy a osamelosť. Pridajte sa aj vy k tejto krásnej kampani. Nič vás to nestojí a pre toho druhého to môže znamenať veľmi veľa.  

Zdravie máme len jedno (aj to duševné) 

O dôležitosti duševného zdravia sa čoraz viac píše a upozorňuje naň odkedy sme si zažili obdobie covidu. V časoch, keď chýbala socializácia, vzájomná blízkosť (hlavne tá fyzická, osobná) mnohí ľudia prežívali psychicky náročné obdobie. Odkázaní práve na anonymné linky pomoci, pretože možno sa v ich okolí nenašiel nikto blízky…Nikto, kto by ich len tak vypočul. Kto by len tak zavolal a povedal: “Ahoj, len som ťa chcel počuť.” 

Pozrite si krátky sociálny experiment o kráse potrebných “nezištností”. Liga za duševné zdravie oslovila pár známych osobností, aby zavolali svojim známym, len tak…

A pritom, čo všetko sa za tou jednoduchou vetou skrýva. Prejav záujmu, uistenie toho, že niekto je tam niekde a na mňa myslí, že niekomu nie som ľahostajný, že niekto ma je ochotný počúvať a aj vypočuť, ak to potrebujem. Aké jednoduché a pritom v dnešnej uponáhľanej dobe tak vzácne. 

Či už je to starší človek, ktorý žije sám a je osamelý a len z času na čas vidí svoju rodinu a známych alebo mladý človek, ktorý je možno obkolesený blízkymi a predsa sa cíti sám, lebo je nepochopený… Tých ľudí, ktorí na takýto telefonát čakajú, môže byť neskutočne veľa. A možno sú práve aj vo vašom okolí.  

Ruku na srdce, toto je veta, ktorú chce z času na čas počuť asi každý z nás… 

V duchu čo chceš, aby robili tebe… 

Rob aj ty druhým…Začnime od seba. Nečakajme na iný deň, vhodnú hodinu, lepšie nastavenie hviezd. Nehľadajme si zbytočné výhovorky, ale dvihnime telefón a vyťukajme číslo. Ozvime sa známemu, ktorého sme už dlho nepočuli. Zavolajme mu len tak, nezištne, lebo ho chceme jednoducho počuť, potešiť tým, že sme si našli na neho čas a zavolali mu. Potom sa už len nechajme viesť silou úprimného rozhovoru, ktorá dokáže veľa. Dokonca niekomu môže zmeniť život, zachrániť pred krízou, predísť ťažkým životným situáciám.   

Využívajme technológie a médiá na dobré a správne veci. Toto je rozhodne jedna z nich! Preto o nej v tomto článku v krátkosti píšeme, aby sa takéto dobré a správne projekty šírili ďalej #lensomtachcelpocut #pocuvajmesa #ligazadusevnezdravie. 

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť