Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Október je nielen mesiacom úcty k starším

Zdieľať

V každom mesiaci si pripomíname nejaké špeciálne dátumy – svetové dni, medzinárodné dni, sviatky. Viete, čím je výnimočný október? Okrem toho, že je to mesiac úcty k starším, spája sa aj s ďalšími dôležitými témami, na ktoré by sme chceli upriamiť pozornosť. 

(Nielen) október patrí seniorom

1. október je Medzinárodným dňom seniorov. Celý október je známy aj ako mesiac úcty k starším. Pri tejto príležitosti sa zvyknú konať rôzne spoločenské podujatia. Vyjadriť vďaku za starostlivosť by sme mali nielen v tomto mesiaci. Starší ľudia nepotrebujú toho veľa. Stačí naša pozornosť, spolu strávený čas alebo telefonát. Aj keď to v mnohých prípadoch nevyrieši ich zdravotné problémy, ktoré s vekom súvisia, prejavený záujem je niekedy oveľa viac, ako by sme si mohli myslieť.

Mesiac úcty k starším nám pripomína aj zodpovednosť za výchovu našich detí

Témou októbra je aj duševné zdravie

V roku 1991 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Svetová federácia mentálneho zdravia 10. október za Svetový deň duševného zdravia. Aj keď je to jednodňová udalosť, je to téma, ktorá si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť.

Podľa štatistického prehľadu NCZI bolo v roku 2021 v psychiatrických ambulanciách vykázaných 1 918 976 vyšetrení s diagnostikovanou psychickou poruchou, čo predstavuje medziročný nárast o 3,6 %. Celkovo bolo vyšetrených 377 200 osôb. Najčastejším dôvodom ambulantnej liečby boli afektívne poruchy (dg. F30.0 – F39), ktoré boli diagnostikované u 32,2 % všetkých vyšetrených osôb. Nasledovali neurotické stresom podmienené a somatoformné poruchy (dg. F40.0 – F48.9), ktoré sa týkali 27,0 % osôb a organické duševné poruchy vrátane symptomatických (dg. F00.0 – F09), ktoré tvorili 19,7 % (137,1/10 000) zo všetkých vyšetrených osôb.

Bohužiaľ, duševné zdravie je stále tabu téma s množstvom predsudkov. Avšak vďaka osvete množstvo ľudí motivuje práve tento deň na odhodlanie podniknúť prvé kroky k riešeniu problému. Iniciatívy, ktoré sa na Slovensku téme duševného zdravia venujú:

Urobte niečo správne pre svoje zdravie a zúčastnite sa 22. októbra konferencie Pre zdravie ženy v Bratislave. Vstup je voľný, stačí sa registrovať. Pre viac informácií:

Urob niečo správne pre svoje zdravie! Príď na konferenciu Pre zdravie ženy

V októbri si pripomíname aj Svetový deň menopauzy

V roku 2000 Medzinárodná spoločnosť pre menopauzu (IMS) vyhlásila 18. október za Svetový deň menopauzy. Cieľom je zvýšiť informovanosť o všetkých aspektoch, ktoré sa týkajú tejto životnej etapy ženy. Vysvetliť, čo je menopauza, hovoriť o príznakoch, poskytnúť odborné rady a odporúčania.

Pre mnohé ženy je menopauza dramatickou zmenou v živote, sprevádzanou problémami, ako sú návaly tepla, nočné potenie, poruchy spánku, nervozita, poruchy pamäte, depresie, rednutie kostí. Hlavnou príčinou sú hormonálne zmeny, ktoré súvisia s nedostatkom ženského hormónu – estrogénu.

Pozrite si tipy, ako menopauzu zvládnuť:

Menopauza: Dajte zbohom nepríjemným prejavom

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť