Ako je možné, že aj napriek nekonečnému množstvu článkov, programov či produktov na zvýšenie a podporu sebavedomia to nijako nefunguje? Časť problému spočíva v tom, že naše sebavedomie je na začiatku dosť nestabilné, pretože môže kolísať denne, ak nie každú hodinu. Aj napriek tomu, sa dá s tým pracovať a dosiahnuť vyššie sebavedomie.
Celosvetovo uznávaná platforma TED prináša prednášky odborníkov z rôznych oblastí. Jedným z nich je aj licencovaný psychológ Guy Winch, ktorý je obhajcom integrácie vedy o emocionálnom zdraví do nášho každodenného života. V rámci platformy TED mal tri prednášky, ktoré majú viac ako 20 miliónov pozretí a jeho vedecké knihy sú preložené v 26 jazykoch.
Ako sám uvádza: „Každý chce mať vysoké sebavedomie, ale jeho pestovanie môže byť prekvapivo ťažké.” Poukazuje na to, že keď je naše sebavedomie vyššie, cítime sa nielen lepšie, ale aj odolnejšie. Zároveň dodáva, že určite je možné zlepšiť naše sebavedomie, ak to urobíme tým správnym spôsobom. Tu je päť spôsobov, ako vyživovať svoje sebavedomie, keď je nízke.
Trendom sú pozitívne afirmácie. Myšlienky, ktoré povzbudia, sa stali veľmi populárnymi medzi ľuďmi na sociálnych sieťach. Ale skrývajú v sebe jeden kritický problém – majú tendenciu, aby sa ľudia s nízkou sebahodnotou cítili horšie. Prečo? Pretože keď je naše sebavedomie nízke, tak vyhlásenia typu „Budem úspešná“ sú jednoducho príliš v rozpore s našimi existujúcimi presvedčeniami. Je iróniou, že pozitívne afirmácie pracujú pre jednu podskupinu ľudí – tých, ktorých sebavedomie je už vysoké. Ak chcete, aby afirmácie fungovali, keď vaše sebavedomie zaostáva, vylepšite ich tak, aby boli uveriteľnejšie. Napríklad, zmeňte „Budem úspešná!“ na „Vytrvám, až kým neuspejem!“.
Sebaúcta je vybudovaná preukázaním skutočných schopností a úspechov v oblastiach nášho života, na ktorých nám záleží. Ak ste hrdí na to, že ste dobrý kuchár, usporiadajte viac príležitostí na to, aby ste mohli pohostiť svoje okolie. Ak ste dobrá v behu, tak trénujte a pracujte na sebe. Ak viete šiť, tak rozvíjajte túto svoju zručnosť a zdokonaľujte sa v nej. Stručne povedané, zistite svoje kľúčové kompetencie a nájdite príležitosti a kariéru, ktoré ich zvýraznia.
Jedným z najzložitejších aspektov zlepšovania sebavedomia je, že keď sa cítime zle a zle o sebe zmýšľame, máme tendenciu byť odolnejší voči komplimentom. Paradoxom je, že to robíme práve vtedy, keď ich najviac potrebujeme. Takže si nastavte cieľ tolerovať komplimenty, keď ich dostanete. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť reflexívnym reakciám, ktoré odmietajú akékoľvek komplimenty, je pripraviť jednoduché odpovede a trénovať sa, aby ste ich používali automaticky vždy, keď dostanete dobrú spätnú väzbu (napr. aj jednoduchým „Ďakujem“). Časom impulz na odmietnutie alebo samotné odmietnutie komplimentov zmizne – čo bude tiež pekným ukazovateľom toho, že vaše sebavedomie sa stáva silnejším.
Bohužiaľ, keď je naše sebavedomie nízke, pravdepodobne ho ešte viac poškodíme tým, že budeme sebakritickí. Keďže naším cieľom je zvýšiť naše sebavedomie, musíme nahradiť sebakritiku (ktorá je takmer vždy úplne zbytočná, aj keď presvedčivá) súcitom. Konkrétne, kedykoľvek sa začne váš sebakritický vnútorný monológ, opýtajte sa samých seba, čo by ste povedali drahému priateľovi, keby bol vo vašej situácii (máme tendenciu byť oveľa súcitnejší k priateľom ako k sebe samým) a nasmerujte tieto komentáre na seba. Ak tak urobíte, zabránite ďalšiemu poškodeniu sebaúcty kritickými myšlienkami a namiesto toho ju pomôžete vybudovať.
Nasledujúce cvičenie bolo preukázané, že pomáha oživiť sebavedomie po tom, čo utrpelo úder. Urobte si zoznam vlastností, ktoré máte, ktoré sú zmysluplné v konkrétnom kontexte. Napríklad, ak ste boli odmietnutí v rámci vzťahu, uveďte si vlastnosti, ktoré by mohli byť dobrou vyhliadkou na iný vzťah (napríklad, že ste lojálny alebo emocionálne vyrovnaný). Alebo, ak sa vám nepodarilo získať prácu, uveďte si vlastnosti, ktoré z vás robia cenného zamestnanca (máte silnú pracovnú etiku alebo ste zodpovední). Potom si vyberte jednu z položiek na vašom zozname a napíšte k nej krátko jeden až dva odseky o tom, prečo je kvalita cenná a pravdepodobne ju v budúcnosti ocenia iní ľudia. Cvičte každý deň po dobu jedného týždňa alebo kedykoľvek potrebujete zvýšiť sebavedomie.
Zdroj: ideas.ted.com