Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Základné princípy feng shui a ako si podľa nich zariadiť domácnosť?

Zdieľať

Domov je našim bezpečným útočiskom a pravdepodobne sme si to po dlhých mesiacoch zadržiavania sa v ňom neuvedomovali viac ako teraz. To, ako sú naše domácnosti usporiadané, zorganizované a udržiavané, môže mať silný vplyv na to, ako sa cítime, ako sme produktívni alebo ako dobre spíme. O to viac, ak zdieľame tento priestor aj s inými ľuďmi, kde sa naše jednotlivé energie a osobné štýly navzájom ovplyvňujú.

Foto: pixabay

V dnešnom príspevku vám predstavíme starodávnu čínsku prax, ktorej cieľom je priniesť do vášho domova viac rovnováhy a harmónie. Áno, hovoríme o feng šuej.

Čo je feng šuej?

Feng šuej je systém starodávnych praktík, ktorého cieľom je vylepšiť pohodu vo vnútri priestoru (či už je to dom, kancelária alebo záhrada) pomocou dobrého toku energie v tomto priestore. Je to čínske umenie prúdenia a smerovania zemských a atmosférických síl a jinových a jangových energetických smerovaní s cieľom nájsť to najvhodnejšie miesto pre človeka v danom prostredí. Dnes sa feng šuej používa najmä pri riešení interiérov, zútulnenie domacnosti a záhrad.

Mohlo by vás zaujímať: Ako si zútulniť domov za pár minút 

Stručne povedané, zdobenie domácnosti pomocou feng šuej znamená vedieť, ako zvoliť správne farby a dekoratívne prvky a použiť ich v konkrétnych oblastiach vášho domova tak, aby priniesli pozitívnu energiu do vášho priestoru a do rôznych oblastí vášho života.

Feng šuej nie je o zavedení prísnych pravidiel, pretože prísnosť neprodukuje zdravý tok energie. Tiež to ale nie je jednoduchý postup, kúpiť si hromadu symbolov feng šuej, ako sú zvonkohry, kryštály alebo sošky anjela a náhodne ich rozmiestniť po svojom dome. Ide o pochopenie toho, ako veci v našom prostredí navzájom súvisia, a s nadhľadom a starostlivosťou ich aplikovať vo svojom priestore.

Aby ste lepšie pochopili základné koncepty a princípy a o čo ide, začneme jednoduchým rozčlenením.

Štyri základné pojmy vo feng šuej

Najlepší spôsob, ako začať chápať, ako funguje tento systém praktík feng šuej, je pozrieť sa na niektoré základné pojmy. Ide sa o princíp piatich prvkov, oblasti bagua, použitie farieb a predstavu pozície.

1. Päť prvkov

Vo feng šuej používame päťprvkový systém, ktorý pochádza z taoistickej filozofie. Tento systém sa zameriava na cykly prírody a na to, ako spolupracujú, aby boli v rovnováhe. Piatimi živlami sú zem, kov, voda, drevo a oheň. Každý prvok súvisí s určitými vlastnosťami, rovnako ako s farbami a tvarmi, ktoré možno použiť ako dizajnové prvky. Správne umiestnenie piatich prvkov vo vašom priestore stimuluje Chi (energia) a podporuje pohodu.

Drevo

Drevo súvisí s rastom, liečením a vitalitou. Je reprezentovaný zelenou, modrou a zelenomodrou farbou ako aj vysokými stĺpikovými tvarmi. Zelené izbové rastliny sú obzvlášť skvelým spôsobom, ako predstaviť drevený prvok vášmu domovu.

Oheň

Oheň predstavuje energiu slnka, inšpiráciu a s nimi aj pocit radosti a tvorivosť. Je to tiež prvok lásky, romantiky a vášne. Oheň je zastúpený v odtieňoch červenej, jasne žltej, oranžovej, ružovej, fialovej a purpurovej a tvarmi trojuholníkov. Lampy a sviečky v jednej z vyššie uvedených farieb, sú skvelým spôsobom, ako pridať oheň do vášho domova.

Zem

Zem znamená výživu, ochranu, stabilitu a podporu. Poskytne vám vnútorný pocit uzemnenosti a mieru. Preto je zásadným prvkom, ktorý môžete pridať do vášho hektického a stresujúceho moderného života. Je vyjadrený zemitými farbami, ako je žltá, béžová, oranžová a hnedá, rovnako ako so štvorcovými tvarmi a ťažkými predmetmi. Element zem môžete do svojho domova pridať pomocou štvorcového žltého koberca, pevného obdĺžnikového stola, fotografií či obrázkov krajiny.

Tip: Prvok Zeme vyjadrený v béžových, piesočnatých a telových farbách a je zvlášť vhodný pre spálňu. Tento prvok môžete pridať pomocou keramiky, béžových kobercov, svetlo žltých vankúšov, fotografií a obrázkov krajiny a podobne.

Mohlo by vás zaujímať: Ako si zariadiť bývanie v prírodnom štýle

Kov

Kov prináša štruktúru, disciplínu, efektívnosť a produktivitu a precíznosť. Tiež eliminuje rušivé vplyvy a pomáha vytvárať pocit pokoja, jasnosti a ľahkosti. Kov predstavuje biela, šedá a metalická farba ako aj kruhové tvary. Dekorácie, ktoré dodajú vášmu priestoru kovový prvok, sú napríklad biele vankúše a koberčeky, šedé steny alebo ozdoby na stenu, kovové rámy a misky.

Tip: Ak chcete do svojho priestoru pridať kov, skúste pridať okrúhly kovový kvetináč alebo lampu.

Voda

Ako jeden z najmocnejších prvkov, voda prináša osviežujúcu energiu harmónie a predstavuje hlbokú múdrosť, ako aj spojenie s ostatnými a svetom okolo nás. Farby vody sú modrá a čierna a zvlnené tvary. Ak chcete do svojho priestoru pridať vodu, použite zrkadlá, fontány, obrázky vody, modré koberčeky a podobné ozdobné kúsky.

Všimli ste si, že každý prvok je vyjadrený určitou farbou? To znamená, že prítomnosť ktoréhokoľvek daného prvku možno vniesť do priestoru zavedením zodpovedajúcej farby. Napríklad, ak by ste chceli vniesť do vášho priestoru viac efektívnosti a produktivity pridaním kovového prvku, nemuseli by ste nevyhnutne zahŕňať veci vyrobené z kovu. Rovnako dobre by poslúžil aj sivý vankúš alebo biely koberec, pretože biela a sivá sú typické pre kov.

2. Oblasti bagua

Bagua je názov pre energetickú mapu vášho vesmíru. Ukazuje, ktoré oblasti vášho domu sú spojené, s ktorými oblasťami vášho života. Klasické feng šuej rozdeľuje váš priestor na osem oblastí, každá z týchto ôsmich oblastí zodpovedá jednému z piatich prvkov, ktoré je potrebné v tejto oblasti zachovávať pre dobrú energiu feng šuej.

  • Juh – sláva a povesť – oheň
  • Juhozápad – Partnerstvo a manželstvo – zem
  • Západ – Budúcnosť a kreativita – kov
  • Severozápad – Priatelia a cestovanie – kov
  • Sever – Kariéra a životná cesta – voda
  • Severovýchod – Poznanie a múdrosť – zem
  • Východ – Rodina a zdravie – drevo
  • Juhovýchod – Bohatstvo a prosperita – drevo

Príklad:

Povedzme, že by ste chceli vylepšiť bohatstvo a prosperitu prostredníctvom feng šuej. Potrebovali by ste pomocou mapy bagua určiť, ktorá oblasť vášho domu je oblasťou bohatstva a potom pomocou jej zodpovedajúcich prvkov stimulovať energiu tejto oblasti.

Predtým, ako sa pustíte do vytvárania bagua mapy vášho vesmíru, je dôležité vedieť, že existujú dva principy – tradičný a západný. Tradičný prístup používa na určenie orientácie vášho domu kompas, zatiaľ čo západný vyžaduje iba kúsok papiera a pero. Môžete použiť ktorékoľvek z nich, ale keď si ich vyberiete, držte sa ich, aby ste predišli ďalším zmätkom.

3. Použitie farby

Už viete, že feng šuej je predovšetkým o energii (Čchi) a o tom, ako prúdi vašim priestorom. Rôzne farby nesú rôzne energetické kvality, ktoré podľa feng-šuej zodpovedajú energii piatich prvkov. Farba je pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako rýchlo zmeniť energiu priestoru. A keďže farba je viazaná na konkrétne prvky a prvky sú viazané na oblasti bagua, bude použitie farby závisieť aj od ôsmich oblastí vášho priestoru.

Príklad:

Ak chcete zvýšiť bohatstvo a prosperitu prostredníctvom feng-šuej, je potrebné urobiť nasledovné:

  • Mapujte oblasti bagua na svoj pôdorys a určte, ktorá oblasť vášho domu zodpovedá bohatstvu.
  • Prvkom oblasti bohatstva je drevo a drevo je vyjadrené, ako zelená a hnedá, takže podľa toho vyberajte svoje dekoratívne prvky (napríklad izbové rastliny) a umiestnite ich do určenej oblasti bohatstva. Jednoduché však?

Ako začať s feng šuej

Feng šuej je omnoho viac ako to, čo sme tu preberali, ale dúfame, že je to pre vás dobrý začiatok ako pochopenie o čo ide. Teraz, keď poznáte základné princípy a rozumiete tomu, ako sa rôzne koncepty spájajú, môžete ísť krok po kroku a začleniť tuto čínsku prax do vášho domova.

Skôr, ako sa rozhodne kúpiť nové doplnky, začnite s jedným zásadným prvým krokom – upratovaním a organizovaním vášho priestoru. Feng šuej nevytvorí dobrý tok energie v preplnenom priestore.

Keď ste sa vyčistili a vytvorili ste priestor pre zdravý tok chi, vyberte si jednu alebo dve oblasti svojho života, ktoré by ste chceli vylepšiť, prejdite si základné princípy, aby ste zistili ako na to.

Autorka: DOMINIKA BLCHOVÁ

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”