Kaštieľ Strážky nájdete v obci Spišská Belá. Tento navonok špecifický kaštieľ som si pamätala ešte z čias školských výletov. Zapamätala som si však len jeho vonkajší vzhľad, a to, čo sa nachádzalo vo vnútri, som si až tak dobre nepamätala. Preto som sa tam rozhodla po rokoch vrátiť.
Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou s prevládajúcim renesančným slohom. Pôvodne bol kaštieľ postavený na základoch hradu z 13. storočia a mal podobu trojkrídlovej budovy. Avšak po požiari (začiatok 18. storočia) ho dobudovali do štvorcového profilu s nádvorím.
Na nádvorí sme začali obdivovať krásy tohto miesta. Pri vstupe na nádvorie nájdete po pravej strane pokladňu, kde si môžete kúpiť vstupné na prehliadku kaštieľa a na ľavej strane nádvoria sa zastaviť v kaviarni Barónka na kávu a koláčik pred alebo po prehliadke.
Prehliadku kaštieľa sme absolvovali so sprievodkyňou. Počas toho sme sa dozvedeli zaujímavé informácie a dokonca bola pripravená aj na deti. Otázkami ich vtiahla diania a aktívne zapojila.
Mňa zaujala hneď prvá miestnosť s množstvom portrétov zo 17. – 19. storočia, ktoré zachycujú z veľkej časti predchádzajúcich majiteľov kaštieľa. Oceňujem, že návštevník si môže sadnúť na lavičku a pokochať sa výtvarným umením a započúvať sa do výkladu. Okrem tejto zbierky sa v kaštieli nachádza stála expozícia Ladislava Mednyánszkeho, zbierka historickej knižnice, kde nájdete až 8500 zväzkov, dobový historický nábytok z obdobia 16.-19. storočia a takisto diela poslednej majiteľky Margity Czóbelovej (netere slávneho maliara).
Mimochodom, počas prehliadky sme sa dozvedeli, že práve Margita Czóbelová bola tá, ktorá zachránila veľkú časť tvorby Ladislava Mednyanszkého. Aj keď to nemala ľahké, pretože skrývala jeho diela počas ťažkých rokov – medzivojnové obdobie, 2. svetová vojna a politické zmeny po roku 1948, svojou obetavosťou a nezlomnou povahou zachránila majetok rodiny v podobe obrazov a umeleckých diel.
Ladislav Mednyanszký sa vyznačoval melancholickou tvorbou. Jeho diela sú zväčša pochmúrne, ale považuje sa za krajinára európskeho významu. Expozíciu jeho vystavených diel tvoria krajinárske maľby, portréty obyčajných ľudí. Vystavená je dokonca jeho maľba Potok za humnami, ktorá sa stala inšpiráciou pre poštovú známku. V roku 2003 Slovenská pošta vydala poštovú známku v nominálnej hodnote 18 korún so spomínanou reprodukciou Mednyanszkého maľby.
Aj keď mal vysoký vek, narukoval dobrovoľne do 1. svetovej vojny, počas ktorej pôsobil ako vojenský maliar. Maľbou teda zachytil aj rôzne podoby vojny.
Ak sa do Kaštieľa Strážky vyberiete, nevynechajte ani prechádzku v anglickom parku, v ktorom nájdete sochárske diela z 20. storočia. Oproti parku sa nachádza Kostol sv. Anny a zvonica. Návštevu tohto kaštieľa môžete spojiť aj s neďalekým Kežmarským hradom. Vrelo odporúčame aj túto návštevu.
Vydajte sa s nami po stopách kaštieľov: